Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Magia książek?! Magia literatury?! Dlaczego tak mówimy? Co jest w słowie pisanym tak czarodziejskiego, że chcemy je czytać? Odpowiedzi na powyższe pytania próbowaliśmy odnaleźć podczas II edycji „Maratonu Czytania” w naszej szkole, który miał miejsce 30 XI 2018 r. Ten kto dużo czyta, odpowiedzi zna, ale w dzisiejszych czasach coraz mniej osób oddaje się lekturze i znajduje w tym prawdziwą przyjemność. Postanowiliśmy zatem bliżej przyjrzeć się słowu pisanemu i odnaleźć w nim sens, morał, prawdę, zabawę, relaks ale także obudzić w sobie pragnienie pięknego i wzniosłego życia. Zobaczyliśmy siebie jako naszych ulubionych bohaterów, aby przeżyć to, co w naszej codzienności może się nam nigdy nie zdarzyć. Posłuchaliśmy głosów samych pisarzy, którzy są szczególnie wrażliwi na piękno i wartość słowa  i lepiej od nas potrafią wyrazić swoje uczucia. Marzeniem tych, którzy piszą i tworzą jest to, by znaleźć odbiorców, którzy podobnie myślą, czują, a po przeczytaniu kilku kart, już nie oderwą się łatwo od lektury. Marzeniem tych, którzy czytają, jest poprzez czytanie wzmocnienie poczucia własnej wartości. Z tą teza z pewnością zgadzają się uczestnicy tegorocznego wspólnego czytania tj. nasi nauczyciele – pani Anna Mituta, pani Elżbieta Zdaniuk i pan Maciej Kita, były dyrektor i nauczyciel naszej szkoły, a obecnie przyjaciel – pani Bożena Nowak oraz uczniowie: Oliwia Włodarek, Faustyna Habet, Jagoda Figas, Oliwia Mielcarek, Kornelia Konieczna, Łukasz Białasik  i Maksymilian Zawierucha. Wszystkim im jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że zgodzili się zaprezentować nam głośno fragment swojej ulubionej książki i tym samym przekonać nas do sięgnięcia po nią. W ostatnim czasie wielu z nas nie ma czasu na czytanie. Pasjonujemy się grami komputerowymi i filmami. Czy słusznie? Już Maria Dąbrowska przekonywała: „Książka i możliwość czytania – to największy  z cudów cywilizacji”. Zatem niech każdy przekona się, że ktoś ze stronic książek czeka na niego, zaprasza do wspólnej zabawy. Nie ma nic prostszego jak przyjąć zaproszenie bez obaw, tym bardziej, że nie od dziś wiadomo, iż książka to przyjaciel, prosi byś ją ujął w dłonie i czytał, ona na pewno na wszystko ma odpowiedź, doprowadzi do łez  i wzruszeń.

By No Comment 30 listopada 2018
Skip to content