Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

W poniedziałek 21 stycznia przedstawiciele społeczności naszej szkoły uczestniczyli w audycji z udziałem dudziarzy z Łotwy, Szkocji i Połajewa zorganizowanej w ramach XIX Międzynarodowych Spotkań Kolędników „Do szopy, hej pasterze-dudziarze!”.

Spotkanie ph. „Łączą nas dudy” zgromadziło sporą grupę entuzjastów europejskich kultur i osób ciekawych świata. W audycji obok uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie z panią dyrektor Romą Bryske na czele, wzięli udział uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Połajewie, nauczyciele tej placówki i pani dyrektor Lucyna Stolcman. Nie zabrakło dzieci przedszkolnych, które wraz z rodzicami przybyły na niezwykłe spotkanie z dudziarzami w ramach „Ferii z GOK-iem. Tłumaczenia zagranicznych gości i prowadzenia audycji podjęła się pani Miłosława Nowicka, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie i nauczycielka w obu wymienionych wyżej placówkach.

Audycja rozpoczęła się występem uczennic klasy Va Szkoły w Młynkowie. Jagoda Figas i Jagoda Wieczorek, ubrane w stroje nawiązujące do polskiego folkloru, wykonały pastorałkę.

Przyszedł czas na gości z Łotwy. Zespół SUITU DŪDENIEKI pod kierunkiem Jurisa Lipsnisa wykonał najpiekniejsze łotewskie pastorałki i kolędy. Kolejne utwory poprzedzał opis instrumentów (nie tylko dud) na których grali muzycy. Na prośbę prowadzącej Łotysze złożyli wszystkim życzenia świąteczne w swoim rodzimym języku. Przed kolejną kapelą na scenie pojawili się ponownie artyści ze Szkoły im. Jana Pawła II. Oliwia Włodarek i Michalina Górska zaprezetowały kolejną pastorałkę, zaś grupa flażolecistów w składzie: Karolina Krzyśko, Bartosz Lubkowski, Michalina Górska i Aleksandra Braun przypomniały dźwięki tradycyjnych polskich kolęd. Uczniów do występu przygotowała p. Barbara Kryger.

W organizację spotkania aktywnie włączyli aię również pozostali uczestnicy projektu Erasmus+ realizowanego w Szkole im. Jana Pawła II w Młynkowie: p. Elżbieta Zdaniuk i p. Hieronim Nowakowski oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Ewa Pomaraniec.

Kolejnym punktem programu był występ szkockiego dudziarza, na co dzień członka grupy Scotpipe z Edynburga. Muzycy są zaprzyjaźnieni z gminą Połajewo od wielu lat, a każdorazowe pojawienie się w Połajewie i okolicach szkockich muzyków spotyka się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Dyrektor grupy Scotpipe p. Lesley A. Duncan w ciepłych słowach wyraziła się o gminie Połąjewo, nazywając  ją swoim drugim domem. Potem scena należała do p. Jamesa Duncana, prywatnie męża p. Lesley. Uczestnicy audycji z uwagą wysłuchali szkockich melodii, granych na tradycyjnym instrumecie. Dudy szkockie rozbrzmiewały tego dnia w całym domu kultury, powodując wzruszenie majestatycznymi dźwiękami znanych utworów, jak “Flower of Scotland” czy “Amazing Grace”. Pan James Duncan zaprezentował również elementy tradycyjnego szkockiego ubioru. Państwo Duncan zadeklarowali chęć dalszej współpracy na płaszczyźnie kulturalnej i edukacyjnej z naszą gminą.

Na zakończenie audycji każdy z uczesników mógł sam spróbować gry na dudach wielkopolskich. Uczeń p. Romulada Jędraszaka, doświadczonego i utytułowanego dudziarza oraz instruktora Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej w Połajewie, Filip Nowicki pomagał chętnym dzieciom założyć instrument. Pokazał też swoim równieśnikom, jak wydobywać dźwięk z dud. Tej części spotkania towarzyszył śmiech i – naprzemiennie – oklaski. Na zakończenie wszyscy razem zatańczyli belgijkę, czyli doskonały taniec integracyjny.

Spotkanie było znakomitą lekcją tolerancji w najlepszym wydaniu. Dzieci oraz dorośli mogli na własne oczy przekonać się, jak ciekawe są kultura i obyczajowość innych krajów europejskich, nie tak znów odległych, a jednak bardzo różnych od naszego kraju.

By No Comment 5 lutego 2019
Skip to content