Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

W dniach 14-17 czerwca 2019 roku nauczycielki Szkoły im. Jana Pawła II w Młynkowie odwiedziły Edynburg. Wizyta na wspólne zaproszenie p. Lesley Duncan, Szkotki współpracującej od 15 lat z naszą gminą na polach edukacji, kultury i działalności społecznej oraz p. Małgorzaty Firlit, dyrektor Akademii Języka Polskiego przy ECP im. Gen. Stanisława Maczka w Edynburgu owocowała w liczne kontakty zawodowe i zdobywanie informacji dotyczących procesu przygotowania oraz rejestracji wzoru szkockiej kraty w stolicy Szkocji.

Panie Elżbieta Zdaniuk i Miłosława Nowicka reprezentowały gminę Połajewo z ramienia naszej szkoły w uroczystościach związanych z nadaniem tartanu General Maczek Academy of Polish Language, które miały miejsce w piątek 14 czerwca. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w Akademii Języka Polskiego przy ECP im. Gen. Stanisława Maczka w Edynburgu nastąpiła prezentacja tartanu szkoły. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Przedstawiciel Szkockiego Parlamentu – Pan Colin Beattie, syn generała Maczka – p. Andrzej Maczek, wnuczka Generała Maczka – p. Karolina Maczek-Skillen, Pomysłodawczyni projektu – p. Lesley A. Duncan z rodziną, Aileen Orr, autorka książki o Niedźwiedziu Wojtku, którą mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły, Przedstawiciel General Maczek Trust –p. Archie Mackay, Przedstawicielka Stowarzyszenia Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji –p. Majka Kozłowska, Przedstawieciele Szkocko-Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego – p. Anna Ruszel i p. Paweł Bladocha oraz nauczycielki Szkoły im. Jana Pawła II w Młynkowie, szczególnie ciepło witane ze względu na najdalszą drogę, którą musiały przebyć, aby wziąć udział w uroczystości.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego Rzeczpospolitej Polskiej głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Firlit. Powitała zaproszonych gości, krótko wymieniła wydarzenia, w których dzieci brały udział w minionym roku szkolnym, a następnie zaprosiła na część artystyczną pt. „Wędrówka po polskich krainach” w wykonaniu uczniów. Nasi mali rodacy zaprezentowali tańce i piosenki związane z różnymi regionami Polski. Szczególnie miło było oglądać występ poświęcony Wielkopolsce, zilustrowany symbolami naszego regionu: rogalami świętomarcińskimi, herbem Poznania i poznańskimi koziołkami. Imponująca była duża liczba uczniów uczęszczających do polskiej szkoły w Edynburgu oraz pięknie zharmonizowane ubiory nauczycielek szkoły w barwach narodowych. Po prezentacjach milusińskich rozległ się donośny dźwięk szkockich dud i przed sceną pojawili się p. Scott Duncan i p. James Duncan wraz z najmłodszymi latoroślami rodziny państwa Duncan oraz inicjatorką projektu p. Lesley A. Duncan. Prezentację oficjalnego dokumentu potwierdzającego rejestrację wzoru szkockiej kraty dla Akademii Języka Polskiego przy ECP im. Gen. Stanisława Maczka wzbogaciły prelekcje pani dyrektor Firlit, p. Lesley Duncan wraz z koordynatorem projektu i nauczycielką szkoły p. Moniką Ciską oraz w szczególności p. Andrzeja Maczka i p. Karoliny Maczek-Skillen. Warto wspomnieć, że w wzór tartanu projektowali wszyscy uczniowie, zaś zwycięski jest autorstwa ucznia klasy 3b z oddziału w Dalkieth – Szymona Sokołowskiego. Tartan szkoły jest wyrazem uczczenia pamięci Generała Stanisława Maczka, a użyte w nim barwy nawiązują do patriotycznej przeszłości wybitnego Polaka. Dopełnieniem uroczystości zakończenia roku było spotkanie w gronie zaproszonych gości i nauczycieli, które było dobrą okazją do wymiany doświadczeń, rozmów oraz wspólnych fotografii uwieczniających niezapomniane chwile.
Drugiego dnia pobytu w Szkocji nauczycielki naszej szkoły odwiedziły wraz z państwem Duncan miejsca w Edynburgu poświęcone polskim osobowościom i historycznie związane z naszym krajem. O szczególnych relacjach pomiędzy Polska a Szkocją można było przekonać się widząc tłumy turystów podziwiające pomnik Niedźwiedzia Wojtka w sercu miasta, a dokładnie przy głównej alei ogrodów Princes Street Gardens. Niezwykłym doświadczeniem było zasiąść na „ławeczce” Generała Maczka, pomniku skromnego i zasłużonego Polaka, dla którego po wojnie Szkocja stała się drugą ojczyzną. Ten dzień poświęcony był również konsultacjom w sprawie Tartanu Gminy Połajewo, projektu w efekcie którego nasza gmina może mieć swój własny unikatowy wzór szkockiej kraty. Spotkanie w jednej z ostatnich tradycyjnych tkalni oraz rozmowy z p. Tristanem Stewartem, Scottish Highlandwear Managerem pozwoliło nauczycielkom uzyskać ważne w przebiegu projektu informacje.
Niedziela wypełniona była spotkaniami w gronie rodziny państwa Duncan oraz odwiedzinamiu przyjaciół, którzy kochają Połajewo i traktują naszą małą ojczyznę jak drugi dom. W pamięci na zawsze pozostanie wizyta u tamburmajora i muzyka grającego w kapeli Scotpipe na bębnie – p. Iana Rossa, który obecnie zmaga się z ciężką chorobą.
Poniedziałkowe przedpołudnie przed odlotem do Polski upłynęło na konsultacjach w sprawie rejestracji szkockiej kraty w państwowym rejestrze tartanów, jak i procedurze uzyskania certyfikatu unikatowości wzoru. Panie Patricia Todd i Sarah Cullen z biura rejestracyjnego ds. tartanu Miasta Edynburga objaśniły szczegółowo przebieg tego procesu. Wskazały ponadto projekty uczniów gminy Połajewo, które ich zdaniem mogłyby stanowić unikatowy wzór szkockiej kraty. Wybrane wstępnie propozycje, po konsultacjach w szerszym gronie, zostaną przez panie sprawdzone w systemie pod względem oryginalności. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze.
Po przylocie do Polski uczestniczki wizyty zreferowały treść rozmów ze stroną szkocką panu wójtowi Stanisławowi Pochylukowi oraz p. dyrektor Romie Bryske. Nie zabrakło serdecznych pozdrowień dla mieszkańców naszej gminy, od lat pozostających w bliskich relacjach z państwem Duncan. Wizyta w Edynburgu była owocna i z pewnością przyczyni się do zacieśnienia relacji pomiędzy naszą gminą (i szkołą) a darzącymi nasz kraj dużą sympatią Szkotami.
M. Nowicka

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie Wtorek, 2 lipca 2019

By No Comment 2 lipca 2019
Skip to content