Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

W dn. 15 XI 2019 r. uczniowie klas piątych uczestniczyli w zajęciach praktycznych na temat makulatury, tego czym ona jest, dlaczego warto ją zbierać i jak można ponownie wykorzystać. Zajęcia te przygotowali i przeprowadzili Państwo Olga i Wojciech Matelscy z Fundacji Nasze Podwórko w ramach projektu dofinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Wstępem do części praktycznej był mini wykład Pani Olgi na temat szeroko pojętego recyklingu, segregacji śmieci oraz wspomnianej makulatury i jej wykorzystania oraz historii powstawania papieru. Po teorii nadszedł czas na praktykę. Wszyscy żywiołowo przystąpili do  wykonania „tytki” z papieru. Okazało się, że nawet z gazety, za pomocą kilku sprytnych zagięć, nacięć i klejenia można szybko wyczarować fajną torebkę na zakupy lub do prezentu, a w związku z tym, iż wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a jeszcze wcześniej Mikołajki, nasze „tytki” przybrały kształt Św. Mikołaja. Najwięcej jednak frajdy i radości niewątpliwie sprawiło wszystkim tworzenie własnej kartki papieru. W tym celu, na specjalnie przygotowanym stanowisku, krok po kroku, niemal samodzielnie, pod okiem Pana Wojtka, każdy miał niecodzienną okazję tworzyć papier czerpany. Aby powstała oryginalna i jedyna w swoim rodzaju, unikatowa pojedyncza kartka owego papieru, należało w pierwszej kolejności za pomocą specjalnych sit zaczerpnąć (dosłownie!) z misy pulpę celulozową, następnie odsączyć ją w zabytkowej prasce, a na koniec odcisnąć w urządzeniu o nazwie kalander, łudząco podobnym do  magla. Wszyscy uczestnicy warsztatów na pamiątkę otrzymali własnoręcznie wykonane prace.

Dobry humor, uśmiechy na twarzach, ekscytacja, a nawet pozytywna niecierpliwość wśród uczestników dowodzą tego, iż zajęcia okazały się, baaaaaardzo, bardzo udane. Poza tym, że dały konkretną umiejętność manualną, jeszcze ważniejsze wydaje się, że przybliżyły dzieciom kawałek historii i przeszłości w praktyce, że można było jej dotknąć i jednocześnie przekonać się na własnej skórze na czym polega praca rękodzielnicza. Warsztaty dowiodły, że dziś w dobie Internetu, smartfonów i elektroniki, rzeczy stare i proste też cieszą, uczą i sprawiają wiele przyjemności i satysfakcji. I całe szczęście… 😉

JK

By No Comment 19 listopada 2019
Skip to content