Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

KATYŃ

To jedna z najtragiczniejszych kart w historii Polski. Na rozkaz najwyższych władz ZSRR rozstrzelano ponad 21 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji.

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku wielu polskich żołnierzy, oficerów, policjantów dostało się do niewoli. Najwyższe władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zdecydowały o ich eliminacji. 5 marca 1940 roku podjęto tajną uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b). Zgodę na to wydali m.in. Józef Stalin. Wiaczesław Mołotow i Ławrientij Beria. Ich zdaniem obywatele Polski byli zdeklarowanymi wrogami władzy sowieckiej, którzy nie rokują nadziei na poprawę.

Wiosną 1940 rozstrzelano 21 768 jeńców polskich, wśród których znajdowali się oficerowie Wojska Polskiego oraz policji. Dokonali tego funkcjonariusze NKWD. Polaków zabijano strzałem z broni krótkiej w tył głowy. Zamordowanych chowano w zbiorowych mogiłach w lesie katyńskim. Przez wiele lat władze ZSRR wypierały się tej zbrodni. Dopiero w kwietniu 1990 r. przyznali się do tego czynu.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej, zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, będącej wirtualnym upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej. 

http://www.80rocznicakatynia.pl/

 

Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/katyn

By No Comment 5 kwietnia 2020
Skip to content