Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa i zasady funkcjonowania
Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie w czasie trwania stanu epidemii, dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania
COVID – 19
Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci oraz pracowników szkoły, w trakcie prowadzonych zajęć opiekuńczo – wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych, organizacji zajęć rewalidacyjnych i konsultacji w szkole
Procedura opracowana w oparciu o przepisy:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna
- Rekomendacje dotyczące organizacji zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
- Konsultacje w szkole – wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół.
1. Organizacja zajęć opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole:
– Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej.
– W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2. Ze względu na sytuację epidemiczną i konieczność prowadzenia przez nauczycieli kształcenia na odległość, liczba dzieci jest ograniczona.
– W pierwszej kolejności z zajęć będą korzystać dzieci rodziców pracujących w służbie ochrony zdrowia, w służbach mundurowych, handlu i przedsiębiorstwach produkcyjnych realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W następnej kolejności dzieci obojga rodziców pracujących w innych obszarach.
– W miarę możliwości do grupy przyporządkowani będą ci sami nauczyciele. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
– Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli). Z sali, w której przebywa grupa, usunięte zostały przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć będą dokładnie czyszczone lub dezynfekowane.
– W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów będą wynosić min.1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna). Uczeń zobowiązany jest posiadać własne przybory szkolne i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce.
– Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą lub zdezynfekowane.
– Sale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min.
– Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela. Uczniowi mogą korzystać z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
– Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).
– Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
– W szkole wskazane jest zasłaniania ust i nosa – zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli, opiekunów. Jednak w czasie zajęć, konsultacji przy właściwym zachowaniu odległości nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Nie ma jednak przeszkód, aby skorzystać z takiej formy zabezpieczenia.
– Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
– Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
– Rodzice nie mogą wchodzić z dziećmi na teren szkoły. Nauczyciele uzgadniają z rodzicami sposoby szybkiej komunikacji poprzez podanie aktualnych numerów telefonów.
– Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
– Przed wejściem na teren szkoły uczniowi dokonuje się pomiaru temperatury. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
– Jeżeli u dziecka pojawią się niepokojące objawy choroby, zostanie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób.
– Niezwłocznie zostaną powiadomieni rodzice/opiekunowi w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
2. Organizacja zajęć rewalidacyjnych
W szkole od 25 maja 2020 r. mogą być prowadzone zajęcia rewalidacyjne.
– Zajęcia rewalidacyjne będą miały charakter dobrowolny, a uczestnictwo w nich będzie zależało od decyzji rodziców dzieci i młodzieży.
– Terminy zajęć rewalidacyjnych zostaną ustalone przez nauczyciela z rodzicami ucznia.
– W zajęciach nie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież oraz nauczyciele, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej.
– Nauczyciel prowadzący zajęcia w razie konieczności będzie zaopatrzony w indywidualne środki ochrony osobistej (jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, ew. przyłbice do użycia w razie konieczności – adekwatnie do sytuacji).
– Nauczyciele i dzieci w miarę możliwości powinni używać osłony ust i nosa.
3. Organizacja konsultacji w szkole
– Od 25 maja br. będą możliwe konsultacje dla uczniów klasy VIII.
– Od 1 czerwca br. umożliwiamy konsultacje dla wszystkich uczniów szkoły.
– Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
– Terminy konsultacji zostaną ustalone przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami.
– Nauczyciele poszczególnych przedmiotów poinformują uczniów o terminie konsultacji.
-Uczniowie zainteresowani konsultacjami zobowiązani są do ustalenia z nauczycielem dokładnego terminu konsultacji. Uczeń nie powinien umawiać się na konsultacje, jeżeli jest chory lub w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
– Jeżeli uczeń umówił się na konsultacje, a nie może przyjść, powinien zgłosić ten fakt odpowiednio wcześniej.
– Podczas konsultacji indywidualnych oraz grupowych należy zachować odległości pomiędzy stanowiskami nauki min.1,5 m (1 uczeń – 1 stolik).
– Uczniowie nie powinni pożyczać sobie przyborów i podręczników.
– Uczniowie powinni unikać organizowania większych skupisk w jednym pomieszczeniu i przy szafkach.
4. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
– Przy wejściu głównym zostaną umieszczone numery telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
– Przy wejściu zamieszczono informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe wchodzące do szkoły.
– Przy wejściu przy każdych drzwiach wejściowych do szkoły należy skorzystać z płynu dezynfekującego do rąk.
– Wszyscy pracownicy szkoły oraz uczniowie są zobowiązani regularnie myć ręce wodą z mydłem.
– Nauczyciele dopilnują, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
– Personel opiekujący się dziećmi w razie konieczności będzie zaopatrzony w indywidualne środki ochrony osobistej (jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, fartuchy z długimi rękawami ew. przyłbice do użycia w razie konieczności – adekwatnie do sytuacji).
– Toalety będą dezynfekowane na bieżąco po każdym użyciu. W pomieszczeniach sanitarno – higienicznych będą wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
5. Organizacja żywienia i wydawania posiłków:
– Dzieci korzystają z wody pitnej/innych napojów oraz posiłków przyniesionych z domu w odpowiednich pojemnikach. Z zachowaniem zasad higieny i w miarę możliwości lokalowych szkoły, będzie można spożyć posiłek w wyznaczonym miejscu w szkole.
6. Zasady przyprowadzania i odbierania uczniów klas 1-3 ze szkoły
– Do szkoły może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych (w tym zakaz przyprowadzania dzieci z rodzin/domowników objętych kwarantanna lub izolacją domową)
– Dzieci do szkoły są przyprowadzane/odbierane przez te same osoby zdrowe.
– W przypadku samodzielnego powrotu dziecka ze szkoły, rodzic jest zobowiązany zawrzeć taką informację ze szkołą.
– Rodzice wyrażają zgodę na piśmie na pomiar temperatury ciała dziecka przy przyprowadzaniu oraz w razie potrzeby w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu/ zgoda rodziców zawarte we „Wniosku o udział dziecka w zajęciach opiekuńczo- wychowawczych …” załącznik nr
– Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/ze szkoły zachowują dystans w odniesieniu do pracowników szkoły jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
– Dzieci i rodzice/opiekunowie muszą mieć indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i ze szkoły.
– Każdy rodzic ma określone godziny przyprowadzania i odbioru dziecka ze szkoły (informacja we wniosku). O godzinie wskazanej we wniosku, nauczyciel/pracownik szkoły przyprowadza dziecko do holu świetlicy, gdzie przed drzwiami powinien oczekiwać rodzic/opiekun. 8. Przed odebraniem dziecka pielęgniarka lub pracownik szkoły sprawdza termometrem bezdotykowym temperaturę ciała dziecka w obecności rodzica.
– W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko nie jest zdrowe – np. podwyższona temperatura ciała – dziecko nie może być przyjęte i pozostać w szkole.
– Obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia i poruszania się rodziców/opiekunów i osób nieupoważnionych po budynku i terenie szkoły / nie dotyczy dojścia do wyznaczonych drzwi wejściowych budynku/.
- 7. Kontakt z osobami trzecimi:
– Przebywanie osób trzecich w szkole jest ograniczone do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
– W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osoba trzecią np. z dostawcą cateringu, kurierem, innymi osobami, pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania odległości co najmniej 2 m, a także skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczki, maseczki lub przyłbice. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z dziećmi;
– Zabronione jest organizowanie zajęć z dziećmi z udziałem osób niebędących nauczycielami szkoły.
8. Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia korona wirusem lub zachorowania na COVID – 19 – osób przebywających na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie. Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusemSARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci oraz pracowników szkoły, w sytuacji wystąpienia podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika szkoły.
– W szkole funkcjonuje pomieszczenie przeznaczone na odizolowanie osoby, u której podejrzewa się wystąpienie objawów chorobowych COVID-19 – zwane dalej jako „izolatka”. Izolatka mieści się w sali nr 4.
– Pomieszczenie jest wyposażone w środki ochrony osobistej, płyn dezynfekujący oraz inne przedmioty jako zabezpieczenie optymalnych warunków oczekiwania na opuszczenie szkoły.
– Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy szkoły.
– Po każdym użyciu pomieszczenia przez dziecko lub pracownika szkoły, u którego podejrzewano wystąpienie objawów choroby COVID-19, pomieszczenie jest zdezynfekowane przez personel sprzątający przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej.
– Po ekspozycji środka dezynfekującego (zgodnie z zastosowanym środkiem – zaleceniami producenta) pomieszczenie należy przewietrzyć.
Podejrzenie wystąpienia objawów u ucznia:
– Jeśli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała i niepokojące objawy chorobowe należy niezwłocznie o zaistniałym fakcie powiadomić dyrektora placówki.
– Dyrektor powiadamia rodziców o konieczności natychmiastowego odebrania dziecka ze szkoły.
– Wyznaczony przez dyrektora pracownik szkoły z zastosowaniem niezbędnych środków ochrony osobistej przeprowadza dziecko do izolatki oraz zapewnia dziecku niezbędną opiekę.
– Osoby przebywające w izolatce zachowują między sobą minimum 2 m odległości.
– Po wystąpieniu zdarzenia dyrektor szkoły lub osoba przez niego wyznaczona powiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną.
– W momencie odbierania odizolowanego dziecka należy zadbać, aby ono nie miało kontaktu z innymi dziećmi, pracownikami szkoły lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie placówki.
– Dalszy sposób postępowania zostanie określony w konsultacji z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
– Obszar, w którym poruszało się dziecko poddane jest gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami i zaleceniami.
Podejrzenie wystąpienia objawów u pracownika:
– Do pracy w szkole mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, pracownicy z objawami choroby powinni skorzystać z pomocy lekarskiej i stosować się do zaleceń.
-Pracownik będący w pracy a podejrzewający u siebie wystąpienie choroby powinien niezwłocznie udać się do izolatki, informując o tym dyrektora szkoły.
– W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem zostanie on niezwłocznie odsunięty od pracy, powiadomiona zostanie powiatowa stacja sanitarno – epidemiologiczna
– Po ustaleniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zostaną wdrożone dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
– Zostanie ustalona lista osób przebywających w tym czasie w części szkoły, w której przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
– Obszar, w którym poruszał się pracownik zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami i zaleceniami.
– Z treścią niniejszej procedury zapoznani zostali nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice oraz uczniowie poprzez umieszczenie procedur na stronie internetowej szkoły.
p.o. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie
Magdalena Rembacz