Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

W czasie kształcenia na odległość odbył się szkolny konkurs literacki na opowiadanie odtwórcze z dialogiem. Przedmiotem literackich zmagań była odpowiedź na pytanie: „Co by było, gdyby…” . Zadanie chętnych uczniów polegało na wymyśleniu dalszego ciągu wybranej lektury szkolnej lub pokierowaniu losem postaci, w sposób odmienny od założeń autora.

Przesłane na konkurs prace były niezwykle ciekawe. Młodsi uczestnicy literackich szranków zmienili losy Łucji, bohaterki „Opowieści z Narnii”, przenosząc ją do innej niż opisana przez S. C. Lewisa baśniowej krainy, przywrócili wzrok niewidomej bohaterce „Katarynki” Bolesława Prusa, a także zabrali rudowłosą Anię na wycieczkę z Avonlea do Anglii. Uczniowie starszych klas przenieśli się do onirycznego świata dramatu „Balladyna”, planowali dalsze życie bohatera noweli „Latarnik”, ale nade wszystko… szukali Józefowi Skawińskiemu żony.

Jury w składzie: pani Wiesława Maćkowiak – przewodnicząca, pani Joanna Kiedrowska i pani Anna Mituta – członkinie komisji, oceniało dostarczone na konkurs prace w czterech kategoriach. W wyłonieniu zwycięskich opowiadań brano pod uwagę poziom literacki utworu, pomysłowość, samodzielność i oryginalność oraz poprawność językową i stylistyczną. Uwadze jurorek nie umknęły również błędy rzeczowe, jak na przykład zmiana imion bohaterów, czy poprawność w zapisie dialogu. Dzięki wnikliwej ocenie, udało się uzgodnić wspólny werdykt, który prezentuje się następująco:

kategoria: klasy IV-VI
I miejsce – Maciej Krawczyk, klasa V a
II miejsce – Kacper Kunert, klasa V a
III miejsce – Anastazja Kaźmierczak, klasa IV a

kategoria: klasy VII-VIII
I miejsce – Oliwia Kęsy, klasa VIIIa
II miejsce – Kamil Konieczny, klasa VIIa
III miejsce – Maja Dzierzkiewicz, klasa VIIIa

Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości! Zachęcając do udziału w kolejnych inicjatywach literackich, przypominamy słowa noblistki Wisławy Szymborskiej: „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Do tej zabawy jeszcze raz wszystkich uczniów gorąco zachęcamy.
Wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi podczas zakończenia roku szkolnego.

By No Comment 12 czerwca 2020
Skip to content