Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w naszej szkole powstał panel psychoedukacyjny pod hasłem: ,,NIE OCENIAM – AKCEPTUJĘ!’’

Wspomniane święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że 20% ludności cierpi na zróżnicowane choroby psychiczne. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię, jedną z najpoważniejszych i jednocześnie najpowszechniejszych chorób psychicznych.

W Polsce prawie 8 mln osób cierpi na zaburzenia psychiczne w wieku od 18 do 64 lat. Niestety, są one wciąż dyskryminowane oraz marginalizowane przez społeczeństwo. W całej Polsce prawie 15% osób cierpi na depresję, 13% choruje na zaburzenia lękowe, około miliona osób dotyka choroba afektywna dwubiegunowa, zaś na schizofrenię choruje prawie 400 tys. ludzi.

Z badań prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że do 2030 roku depresja może stać się najbardziej powszechną dolegliwością zdrowotną.

Niestety, wciąż w społeczeństwie polskim funkcjonują krzywdzące stereotypy dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, które sprawiają, że wiele chorych wstydzi się szukać pomocy u psychologów lub psychiatrów.

ZT

By No Comment 8 października 2020
Skip to content