„Każdy z nas rodzi się, mając prawo do bycia szczęśliwym”
Brak tolerancji, ksenofobia, rasizm, przemoc motywowana nienawiścią nie są wyłącznie polską domeną, są to problemy globalne, w związku z tym 12 grudnia 1995 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustaliło, że 16 listopada będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Wybór daty nie jest przypadkowy – 16 listopada 1995 roku, tuż przed końcem Międzynarodowego Roku Tolerancji, państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji, której Artykuł I brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:
- respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
- uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
- umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
- docenianie rozmaitości kultur;
- otwarcie na cudze myśli i filozofię;
- ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
- uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.
Cele Dnia Tolerancji:
-
uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;
-
przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;
-
kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;
-
odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji;
-
zmobilizowanie opinii publicznej w temacie tolerancji i informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji;
-
wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.
Zachęcamy Was, abyście dołączyli do tego święta, do urzeczywistnienia tych słów, do celebrowania naszej różnorodności, uczenia się z naszych różnic, oraz do wykorzystania ich we wzmacnianiu więzi łączących całą ludzkość. Zastanówcie się nad Waszymi postawami wobec ludzi, z którymi współżyjemy.
Pamiętajcie, że tolerancja to absolutne minimum, celem jest jednak akceptacja.