Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W tym roku, 19 listopada, jak w każdy trzeci czwartek listopada – obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.

To święto zostało zapoczątkowane przez amerykańskiego dziennikarza, Lynna Smitha, który w 1974 roku napisał apel do czytelników swojej gazety, by choć na jeden dzień zaprzestali palenia papierosów. Efekt zaskoczył wszystkich – aż 150tys. Osób próbowało wytrzymać bez swojego nałogu. W kolejnych latach akcja zwiększała swój zasięg, aż zainteresowane jej powodzeniem Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, gdzie od 1991 roku organizowana jest przez warszawskie Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia.

Co przerażające, według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund)!

Nasza szkoła, reprezentująca prozdrowotną postawę, bierze udział w Programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej ,,Bieg po zdrowie’’. W związku z tym, na ten wyjątkowy dzień, psycholog przekazał wszystkim uczniom materiały online, przybliżające temat skutków palenia i pozwalające przygotować się do kolejnych kroków programu.

ZT

 

 

 

By No Comment 19 listopada 2020
Skip to content