Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Historia Dnia Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada i nie jest to przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Święto to nie ma jednak długiej tradycji, ponieważ obchodzone jest dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.

Jedna z obiegowych historii donosi, że pierwsza firma produkująca zwierzątka z pluszu powstała w niemieckiej miejscowości Giengen an der Brenz. Założył ją Richard Steiff, który w 1880 roku ulepszył wcielony już w życie projekt swojej ciotki (Margaret Steiff). Wystawione na targach w Lipsku w 1903 roku, zainteresowały Amerykanów. Wyeksportowano tam następnie 3000 egzemplarzy, a krok ten okazał się bardzo trafionym posunięciem.

Druga legenda związana z powstaniem pluszowego misia sięga 1902 roku. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta. W 1902 roku wybrał się on z przyjaciółmi na polowanie. W trakcie wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent stanął w obronie zwierzaka i nakazał jego uwolnienie. Całą historię zilustrowano komiksem w dzienniku „Washington Post”. Historia zainspirowała Morrisa Mitchoma, producenta zabawek i właściciela sklepu z zabawkami w Nowym Yorku. Stworzył on nową zabawkę dla dzieci w formie pluszowego misia. Autor nazwał go Teddy’s Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA.

Tak czy owak, przedstawione obie historii łączą się i umiejscawiają swoją akcję na terenie USA. Ta druga historia przyczyniła się zapewne do szybkiego wzrostu popularności milusińskiego bohatera, powstającego już ponad 100 lat.

Rola Pluszowego Misia w życiu każdego człowieka

Pluszowego misia nie trzeba dzisiaj nikomu przedstawiać, bo znają go wszyscy, zarówno dorośli jak i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów. Każdy z nas potrafi wymienić kilka najbardziej popularnych pluszowych bohaterów takich jak np.: Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem. Nikt z nas nie ma przecież nic przeciwko celebrowaniu okoliczności, jaką jest Międzynarodowy Dzień Misia.

Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały naszą wirtualną szkołę. „Przybyły” na zajęcia on-line ze swoimi właścicielami, aby uczyć się i świętować. W dniu 25 listopada uczniowie klas I – III naszej szkoły uczestniczyli w Święcie Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię święta oraz rozmawiały o misiach z bajek i książek. Uczniowie przesłali także zdjęcia ze swoimi pluszakami i wykonali misie z plasteliny.

MK
DS

By No Comment 25 listopada 2020
Skip to content