Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Nasza szkoła dołączyła do akcji UNICEF – Pomoc dla Jemenu.

Akcję zapoczątkowały obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie.

To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.

Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiły zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapomnieli o tym dniu i zorganizowali Blue Friday, który miał zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, teraz szczególnie tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku.

Najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Polskie szkoły i przedszkola nie pozostają obojętne na los dzieci w Jemenie i włączają się w pomoc organizowaną przez UNICEF.

Szkoła Podstawowa w Młynkowie zaczyna realizację następujących działań przy pomocy mgr Sylwii Rychlik oraz mgr Zuzanny Tonak:

  1. ,,Lepszy świat dla dzieci w Jemenie’’ – tworzenie prac plastycznych w klasach I-III, obrazujących wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju. Prace zaprezentowane zostaną na stronie internetowej szkoły. Zachęcamy rodziców i opiekunów do włączenia się w akcję i do publikowania prac dzieci w mediach społecznościowych z hashtagiem #PomocdlaJemenu.
  2. ,,Podróż po Jemenie’’ – zapoznanie klas IV-VIII z sytuacją rówieśników w Jemenie, podczas wspólnego oglądania w domu prezentacji, przybliżającej trudną sytuację dzieci w tym kraju. Uczniowie dokonają refleksji, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.

Akcja trwa do 31 stycznia 2021r.

Zachęcamy wszystkich do skorzystania z materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie:

https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/materialy-edukacyjne

Zapraszamy także do ,,Podróży po Jemenie’’ razem z nami:

https://view.genial.ly/5fd733623c971e0d65987c65/presentation-pomoc-dla-jemenu

ZT / SR

By No Comment 16 grudnia 2020
Skip to content