Jak wspomniano w jednym z poprzednich wpisów, obchody Dnia Bezpiecznego Internetu trwają cały luty i marzec.
W naszej szkole, to także jeszcze nie koniec!
Dołączyliśmy do Projektu Jestem z SOS, Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Projekt ma na celu przeciwdziałać normalizacji przemocy. Jak czytamy na stronie www.wioskisos.org:
To, co kiedyś było obrazoburcze, dziś już wielu osób nie wzrusza. Agresja i hejt w sieci są tak powszechne, że przestaliśmy zwracać na nie uwagę. Nigdy przemoc nie była tak obecna w naszym życiu jak dzisiaj…
Według badań Stowarzyszenia, ponad połowa nastolatków doświadczyła przemocy w sieci.
Co piąty badany zareagował na to obojętnością, zaś 40% młodych osób przyznaje się do tego, że zdarzyło im się stosować cyberprzemoc.
Uciekają się wtedy głównie do wyzywania innych (38%), poniżania i ośmieszania ich (22%), a także straszenia (11%).
Zdarzają się też akty podszywana się pod innych (6%) czy wysyłania poniżających materiałów (5%).
Z ankiety wynika, że nastolatki na ogół nie mówią nikomu o doświadczanej cyberprzemocy (34,7%).
Jeżeli decydują się podzielić tym doświadczeniem, to najczęstszymi powiernikami są ich koleżanki i koledzy (24,4% wskazań).
W naszej kampanii chcemy powiedzieć, że słowa w Internecie są jak niewidzialne naboje: nie powodują realnych siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dla dzieci przykra wiadomość, skierowana do koleżanki z klasy, okraszona skrótem: XD to jedynie żart, często nie zdają sobie sprawy, że dla niektórych ich kolegów to może być głęboka rana. Dorośli widzą dopiero skutki agresji, ale nie zawsze łączą je z przemocą w Internecie, która często pozostaje niewidzialna i niesłyszalna. Naszym celem jest głośny sprzeciw przeciw normalizacji przemocy, bo to, co kiedyś było obrazoburcze, dziś już nikogo nie wzrusza. Na więcej pozwalają sobie w Internecie zarówno dorośli, jak i dzieci. Nigdy przemoc i agresja nie były tak dostępne, jak dzisiaj. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.
Projekt obejmie uczniów klas 4-8 i odbędzie się w formie on-line podczas cyklu 45 minutowych lekcji, a prowadzony będzie przez doświadczonego specjalistę.
Drogi Rodzicu! Sprawdź, w jaki sposób rozmawiać ze swoim dzieckiem na temat niewidzialnej przemocy w Internecie:
ZT