Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

 

,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
 iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.
Mikołaj Rej

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku na pamiątkę wydarzeń z 21 lutego 1952 roku, kiedy to pięciu studentów z Bangladeszu zginęło, domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W tym czasie warto uświadomić sobie, jak ogromną wartością jest język. Jest on fundamentem naszej kultury, podstawą porozumiewania się. Za pomocą języka poznajemy i opisujemy świat, wyrażamy swoje myśli, uczucia i potrzeby. Dbałość o piękno mowy ojczystej jest też przejawem patriotyzmu. Przecież nie zawsze można było z dumą posługiwać się językiem polskim. Na szczęście żyjemy w wolnym kraju, ale uczniowie starszych klas dowiadują się, chociażby z lektury Stefana Żeromskiego pt. ,,Syzyfowe prace”, że lekcje języka polskiego w klerykowskim gimnazjum odbywały się w języku rosyjskim. Dla nas jest to absurdalne. Dlatego tym bardziej powinniśmy szanować nasz ojczysty język.

Uświadomienie wartości języka ojczystego w życiu każdego człowieka i potrzeby dbania o to, aby posługiwać się piękną i poprawną polszczyzną, przyświecało poniedziałkowym lekcjom języka polskiego. Jesteśmy zanurzeni w języku, porozumiewamy się nim na co dzień, często intuicyjnie wybieramy poprawne formy, ale często też nieświadomie popełniamy wiele błędów. Dlatego też dzisiaj, po zapoznaniu się z krótką historią święta, uczniowie rozwiązywali quizy (zaczerpnięte ze strony eduelo.pl), tworzyli chmury słów kojarzących się z polszczyzną, wcielali się w role reporterów, przypominających o tym niezwykłym święcie, tropili najczęściej popełniane błędy, wskazywali poprawne zapisy i wymowę. Uczniowie klasy ósmej na warsztat wzięli słynne dzieła literatury polskiej. Sami zabawili się w… twórców memów. Powstały ciekawe prace, w dowcipny sposób odnoszące się do treści lektur i poczynań bohaterów.

Nasz język jest piękny i bogaty, nie bez przyczyny uznawany za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Nasze działania językowe będziemy kontynuować, a wszystkich  gorąco zachęcamy, aby wcielić w życie słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego:

,,A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”. 

EK, MN

 

By No Comment 22 lutego 2021
Skip to content