Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie


Początek maja kojarzy nam się z długim weekendem, odpoczynkiem, rozpoczętym sezonem grillowania, świętowaniem w gronie rodziny i przyjaciół. Jest to przede wszystkim szczególny czas, kiedy możemy okazać swój patriotyzm i krzewić go wokoło.

2 maja to Dzień Flagi. To jedno z naszych najmłodszych świąt państwowych wprowadzone na mocy ustawy Sejmu RP z 20 lutego 2004 roku. Biało-czerwona flaga to jeden z symboli narodowych i znak naszej tożsamości.

W poniedziałek obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiej w nowożytnej Europie i trzeciej na świecie ustawy zasadniczej.

Czy to można zrozumieć,
czy w to można uwierzyć,
że kiedyś dzieciom
broniono polskich pacierzy?

Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że wszystkie prawa i przywileje, którymi się dzisiaj cieszymy, ktoś kiedyś dla nas wywalczył.

Dumni z tego, że jesteśmy Polakami – szanujemy symbole narodowe, a o naszej Ojczyźnie pamiętamy nie tylko od święta!

Zapraszamy do wysłuchania pięknych recytacji utworów o tematyce patriotycznej, obejrzenia prezentacji przygotowanej ze zdjęć nadesłanych przez uczniów.

Za pomoc w przygotowaniach i zaangażowanie dziękujemy też rodzicom, którzy szerzą patriotyzm wśród swoich dzieci. W obecnej – zdalnej – rzeczywistości nie obyłoby się bez Waszej pomocy!

EK,MN

 

W apelu wykorzystano następujące obrazy:
– Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1971 roku, źródło:https://www.gov.pl/web/dyplomacja/229-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja
– Jan Matejko, Rejtan – Upadek Polski (obraz w 3D), źródło:https://www.youtube.com/watch?v=wliUoc3-0O8 
– Kazimierz Wojniakowski Uchwalenie Konstytucji 3 maja, fot. Wikipedia,
– Ustawa rządowa z dnia 3 maja, fot. Wikipedia.

Skip to content