Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie


13 maja 2011 roku na stałe zapisał się na kartach historii naszej szkoły. Tego właśnie dnia odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II. To był wielki dzień dla uczniów, nauczycieli, rodziców młodzieży ówczesnego gimnazjum, a także dla całej lokalnej społeczności, kiedy to po długich przygotowaniach, w końcu nadszedł ten moment. Była uroczysta msza święta, przemarsz, odsłonięcie kamienia z pamiątkową tablicą, część artystyczna, przemówienia, gratulacje.

Już od 10 lat Jan Paweł II towarzyszy nam na co dzień – w pracy, w nauce, w szkolnym i pozaszkolnym życiu. Przy wejściu do szkoły każdego dnia przypomina nam, abyśmy wymagali od siebie, choćby inni od nas nie wymagali. Jest dla nas wzorem i autorytetem, za którym podążamy. W naszych działaniach wcielamy w życie jego nauki, poprzez liczne konkursy i inne przedsięwzięcia propagujemy wśród młodych pokoleń wiedzę na temat jego życia i pontyfikatu. Co roku włączamy się w obchody Dni Papieskich, przygotowując uroczystości z naszym patronem. Pamiętamy o ważnych datach i rocznicach, składając kwiaty i zapalając znicze przy kamieniu z tablicą upamiętniającą nadanie szkole imienia. Papież ma specjalne miejsce w naszej szkole. Jest nim Izba Patrona, w której znajduje się sztandar szkoły, portret Jana Pawła II, a także kroniki będące wyrazem pielęgnowania tradycji, wartości, utrwalania wspomnień i ważnych momentów w dziejach naszej społeczności. Jan Paweł II jest częścią Szkoły Podstawowej w Młynkowie.

13 maja 2021 to także dzień 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II.

13 maja 1981 na Placu Św. Piotra podczas audiencji generalnej Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Wydarzenie to wstrząsnęło całym światem, wszystkie telewizje na bieżąco informowały o stanie zdrowia papieża, ludzie gromadzili się w kościołach, by modlić się za Ojca Świętego. Cały świat wstrzymał oddech. Słowa, które wypowiedział Jan Paweł II kilka dni później – Modlę się za brata, który mnie zranił. Szczerze mu wybaczyłem – są dla nas jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych lekcji.

Jan Paweł II to wielki człowiek, postać niezwykła, wzór godny naśladowania – przebaczył człowiekowi, który wymierzył do niego strzał. Papież swoim życiem wyznaczał wartości, które są niczym drogowskazy na naszej drodze, w życiu i w pracy. Wielokrotnie podkreślał, że największą wartością jest drugi człowiek, dlatego pamiętajmy o wzajemnym szacunku. Szkoła to miejsce ciągłych interakcji, współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców, lokalnej społeczności. Jan Paweł II, choć nie ma go już na tym świecie, duchowo cały czas jest z nami. Ogrom jego złotych myśli jest niczym skarbnica dobrych rad, ciepłych słów, mądrych przewodników. W obecnej trudnej rzeczywistości, w obliczu pandemii nasz patron kieruje do nas słowa pełne nadziei: Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.

EK

Skip to content