Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

 Józef Piłsudski 

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

       O godzinie 11.11 społeczność szkolna rozpoczęła obchody od wspólnego odśpiewania hymny w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Mazurek Dąbrowskiego to pieśń                   z 1797 roku. Hymnem stał się w 1927 roku. Słowa Józefa Wybickiego obecnie mają według ministra edukacji i nauki szczególne znaczenie, a hymn to symbol państwowości, solidarności wokół biało-czerwonej. Wszyscy uczniowie naszej szkoły  oraz nauczyciele                w tym dniu nosili przypięte biało-czerwone rozetki, które podkreśliły jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. 

W dalszej części obchodów tego święta, uczniowie uczestniczyli w apelu z tej okazji przygotowanym przez klasy IV-VIII  pod kierunkiem pani Sylwii Rychlik i pani Barbary Kryger. Wszyscy zgromadzeni na górnym holu  dowiedzieli się i przypomnieli sobie drogę Ojczyzny do niepodległości. Usłyszeli także pieśni patriotyczne i piosenki w wykonaniu  współczesnych artystów, w którym jak w lustrze odbijaj losy polskiego narodu.

Patriotyczne pieśni i scenariusze przedstawienia wspaniale wprowadziły społeczność szkolną w klimat dnia 11 listopada. Pani Dyrektor szkoły Pani Magdalena Rembacz przypominała na koniec o naszych symbolach narodowych, zachęcając do udziału w uroczystościach przygotowanych przez naszą gminę i do świątecznego spędzenia czasu z rodziną.

      Na zakończenie uroczystości mieliśmy okazje wysłuchać uczestników XX konkursu Piosenki Ludowej MALWA  2021: Natalię Płaczek, Magdalenę Kapral, Anastazję Kaźmierczak i Karola Rajka.

           W tym dniu uczniowie  wszystkich klas wzięli udział w konkursie „Dyktando Niepodległościowe”. Celem konkursu było doskonalenie przez uczniów umiejętności poprawnej pisowni, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę, a także popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej. ozdabiając drzwi swoich pracowni w tematyce odzyskania niepodległości.

Z okazji Narodowego Święta niech dla nas wszystkich ważnym przesłaniem będą słowa ojca naszej niepodległości, Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych”.

ED


Uroczysty Apel z okazji 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, odbył się również w klasach I – III.

 

By No Comment 11 listopada 2021
Skip to content