Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie


17 lat temu – 2 kwietnia 2005 roku zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II. Wiadomość o Jego śmierci ogłosił 100 tysiącom wiernym zebranym na placu Świętego Piotra w Rzymie jeden z najbliższych jego współpracowników, arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: „Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”. Chwilę później ta smutna informacja obiegła cały świat. W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu.

 Otwórzcie drzwi Chrystusowi

Jan Paweł II został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Jego wybór przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy – Włochów. W czasie homilii podczas inauguracji swojego pontyfikatu wypowiedział słynne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Był On jednym z najbardziej wpływowych przywódców przełomu wieków. Pracował bez wytchnienia, aby budować fundament moralny współczesnego świata i odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni, będąc trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX. Znano Go jako niestrudzonego pielgrzyma, odwiedził bowiem aż 129 państw. Do Polski przybywał 8 razy.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach roku napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości – Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. W ostatnich godzinach swojego życia poprosił aby mu czytać Ewangelię św. Jana, a następnie zwrócił się do najbliższych, żeby odprawili przy jego łóżku Mszę św. i przyjął jeszcze parę kropel Eucharystii, po czym stopniowo tracił świadomość. W mszy pogrzebowej odprawionej 8 kwietnia na placu Świętego Piotra uczestniczyło kilkaset tysięcy osób, w tym wielu Polaków. Obecni byli szefowie państw i rządów oraz koronowane głowy i przywódcy religijni z całego świata. Była to największa uroczystość pogrzebowa w historii.

W duchowej łączności z Ojcem Świętym

1 maja 2011 roku, papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji Jana Pawła II. W uroczystości wzięło udział wiele zagranicznych delegacji. Natomiast liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwie była szacowana przez włoską policję na milion osób.

Po trzech latach – 27 kwietnia 2014 roku podczas uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem papieża Franciszka, przy koncelebrze emerytowanego papieża Benedykta XVI, błogosławiony Jan Paweł II wraz z błogosławionym Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi i włączeni w poczet świętych Kościoła katolickiego. Podczas tej uroczystości papież Franciszek ogłosił także św. Jana Pawła II patronem rodzin.

Dziś w rocznicę Jego śmierci, jak zawsze o godz. 21.37 w całej Polsce w wielu oknach pojawią się świece na znak naszej łączności duchowej z Nim.

 

 

 

 

źródło: https://www.wrotapodlasia.pl

By No Comment 1 kwietnia 2022
Skip to content