Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

,,Są takie piękne słowa; godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” Marek Edelman, przywódca zrywu w getcie warszawskim.

19 kwietnia 1943 r. na terenie warszawskiego getta rozpoczęło się powstanie  żydowskiego ruchu oporu, skierowane przeciwko Niemcom. Przyczyną wybuchu była decyzja Heinricha Himmlera, Reichsfuhrera SS, która dotyczyła ostatecznej likwidacji getta. Było to największe zbrojne wystąpienie Żydów w czasie II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Powstańcy getta biorący udział  w walkach, mieli świadomość tego, że nie mają realnej możliwości odniesienia sukcesu w tej nierównej walce, lecz stali się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec działań władz niemieckich.  Walki na terenie getta trwały do połowy maja 1943 r. Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili budynek synagogi w Warszawie przy ulicy Tłomackiej. Śmierć poniosło 12 000 Żydów, 60 000 osób zostało przewiezionych do obozu koncentracyjnego mieszczącego się na Majdanku, lub obozów pracy w Poniatowej, Trawnikach oraz Budzyniu. Niemcy po zakończeniu powstania, zrównali teren getta z ziemią.

Przed nami udział w akcji społeczno-edukacyjnej  Żonkile, organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  Muzeum przygotowało opowiadanie pt. ” Prawdziwi przyjaciele”, które przypomina cała prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Tegoroczna akcja Żonkile, odbywa się w czasie gdy u naszych sąsiadów trwa wojna i giną ludzie. Niech nasz udział w akcji  Żonkile, będzie formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie oraz agresji.

By No Comment 19 kwietnia 2022
Skip to content