Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

CZERWIEC

MAJ

SPOTKANIA Z LEKTURĄ „CHŁOPCY Z PLACU BRONI” I KLOCKI LEGo

W drugiej połowie maja br. uczniowie klasy 5a zrealizowali projekt na podstawie lektury „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnáraktóry polegał na wykonaniu makiety Placu Broni z klocków LEGO). Wszyscy uczniowie wykazali się wyjątkową pomysłowością, a efekty ich pracy są widoczne poniżej.  Była to także wizualizacja treści fragmentu tekstu literackiego przy pomocy klocków LEGO – przede wszystkim wyglądu placu lub bitwy, jaką chłopcy z Placu Broni stoczyli z Czerwonymi Koszulami. To spowodowało, że tekst literacki stał się bardziej przystępny, a wszyscy budujący niezwykle zaangażowani i kreatywni. Opowieści uczniów towarzyszące opisowi wykonanych makiet brzmiały bardzo interesująco, jak również odtwórcze historie. 
„W dniu bitwy była piękna, wiosenna pogoda […]”  pisał autor w powieści „Chłopcy z Placu Broni”, a w salach Szkoły Podstawowej nr 26 – choć za oknem nastała już chłodna jesień – podczas dodatkowych  lekcji języka polskiego panowała twórcza i bardzo gorąca atmosfera. 

E.D.

LEGO

KWIECIEŃ

GDY MUZYKA W DUSZY GRA… „JANKO MUZYKANT”

          Klasa 4a miała okazję przenieść się na lekcjach języka polskiego do XIX-wiecznej wsi. To wszystko dzięki lekturze ,,Janko Muzykant”, w której Sienkiewicz oszczędnym słowem odmalował obraz biednego, zdolnego i niesprawiedliwie ukaranego dziecka. Czwartoklasiści na początek pracy z tekstem wykonali za pomocą długopisów 3D, klocków LEGO  elementów z świata przedstawionego: postać Janka Muzykanta, skrzypiec, nutek w nawiązaniu do muzyki czy komody, w której znajdowały się upragniony instrument chłopca.

                                                                                 E.D.

MARZEC

            NIEZWYKŁY ŚWIAT DREWNIANEGO PAJACYKA

            Dodatkowe lekcje języka polskiego mogą być ekscytujące i pełne niesamowitych doświadczeń, dzięki Laboratorium Przyszłości, które można wykorzystywać podczas omawiania lektury. Uczniowie klas 4a  za pomocą sprzętu pozyskanego w ramach Laboratorium Przyszłości mogli stworzyć elementy świata przedstawionego omawianej powieści. Wykorzystując długopisy 3D i klocki Lego konstruowano magiczny świat Pracowitych Pszczół czy Teatru Marionetek.

E.D.

LUTY

WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE

Do tradycji naszej szkoły przeszedł już coroczny zwyczaj obchodzenia walentynek. Od rana powitały nas słodkie lizaki – serduszka, przygotowane przez Samorząd Uczniowski. W tym dniu każdy uczeń miał na sobie czerwony element ubioru. Nie mogło też zabraknąć poczty walentynkowej. Uczniowie do specjalnej skrzynki mogli wrzucać walentynkowe listy do swoich sympatii, koleżanek i kolegów, a samorządowe amorki: Joanna i Piotr mieli pełne ręce pracy dostarczając pocztę do adresatów. Dzięki sprzętowi fotograficznemu zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości każda klasa mogła wziąć udział w walentynkowej sesji zdjęciowej i zrobić sobie pamiątkową fotografię na naszej walentynkowej ściance.

STYCZEŃ 

ŻONKILE – 3D

    W ramach programu wydarzeń edukacyjnych związanych z Akcją Żonkile uczniowie klasy IV a i VIII a wykorzystując długopisy 3D zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości podjęli próbę wykonania pięknych kwiatów, które są symbolem zbiorowej pamięci. 

GRUDZIEŃ

ZACZAROWANY DŁUGOPIS W „TAJEMNICZYM OGRODZIE”

 Praca z lekturą nie musi być nudna! Przekonali się o tym uczniowie klasy 5a, którzy na lekcji dodatkowych z języka polskiego wykorzystali długopisy 3d do stworzenia elementy z powieści pt. „Tajemniczy ogród”. Uczniowie puścili wodzę wyobraźni. Tworzenie długopisami 3D doskonali sprawności manualne, pobudza wyobraźnię i kreatywność, rozwija pojęcie przestrzeni, wyrabia cierpliwość, uważność i staranność, a także integruje grupę podczas wspólnego tworzenia.

                                                                                 E.D.

LISTOPAD

LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI NA LEKCJACH DODATKOWYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO

Uczniowie klasy 4 a za pomocą klocków LEGO i długopisów 3D przedstawili przeczytane treści powieści Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”.
W ten sposób dokonywali wizualizacji tekstu, wykazując się jego znajomością i zrozumieniem. Uczniowie jak w prawdziwej Akademii za pomocą długopisu 3D przędli litery i budowali wynalazki godne samego Ambrożego Kleksa.

W zakresie umiejętności zawartych w podstawie programowej, pracując metodą LEGO LOGOS kształcimy:

1) kreatywne i abstrakcyjne myślenie – obejmujące: wnioskowanie, abstrahowanie, rozumowanie, wyobrażanie sobie, sądzenie, rozwiązywanie problemów, twórczość;

2) czytanie ze zrozumieniem– umiejętność łącząca zarówno rozumienie sensów, jak i znaczeń symbolicznych wypowiedzi;

3) umiejętność komunikowania się;

4) kreatywne rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki, w tym programowanie;

5) umiejętność samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich selekcji, syntezy oraz wartościowania, rzetelnego korzystania ze źródeł;

6) umiejętność współpracy w grupie i podejmowania działań indywidualnych.
Jak widać zatem dzięki zastosowaniu tej metody nie tylko budujemy pozytywną atmosferę podczas lekcji, ale przede wszystkim kształcimy wiele umiejętności zgodnych z podstawą programową. Jestem pewna, że wiele razy jeszcze będę pracować na swoich lekcjach w ten sposób.

E.D.

PAŹDZIERNIK

ZAJĘCIA Z DŁUGOPISEM 3D

Nasza szkoła realizuje projekt Laboratoria Przyszłości. Misją Laboratoriów Przyszłości jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której uczniowie będą mieli możliwość budowania kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła została wyposażona w innowacyjny sprzęt. Technologia druku 3D daje uczniom i nauczycielom zupełnie nowe możliwości prowadzenia i uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych. Dzięki modelom 3D uczniowie klasy 8 a mieli możliwość lepiej zrozumieć i zapamiętać wiedzę, która jest im przekazywana. Trójwymiarowe modele graniastosłupów dały Naszym uczniom możliwość tworzenie niezwykłych przestrzennych konstrukcji. Rysowanie Długopisem 3D to rozwijanie kreatywności i nauka planowania przestrzennego. Korzystając z długopisów 3D ćwiczymy także zdolności manualne. Długopis 3D jest rozwiązaniem, które ułatwia prowadzenie kreatywnych, innowacyjnych lekcji.

WRZESIEŃ

ŚWIAT W POWIĘKSZENIU

Cudowne narzędzie do poznania świata w skali… mikro, czyli mikroskop. Uczniowie naszej szkoły korzystają już ze sprzętów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”. W czasie zajęć koła przyrodniczego wykorzystano mikroskopy oraz zestawy preparatów zakupione w ramach wspomnianego programu. Podczas zajęć uczniowie mogli dzięki nowym mikroskopom oglądać poszczególne rodzaje tkanek roślinnych.
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwala na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz  praktycznych umiejętności przez uczniów.

By NO Comment 25 października 2022
Skip to content