Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. przypomina o bogactwie i znaczeniu języków narodowych, podkreśla różnorodność językową na świecie, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień.
Wiecie, że język polski jest językiem ojczystym dla ponad 45 milionów osób, z czego ok. 38 milionów mieszka w Polsce? Językiem polskim posługują się liczne grupy Polaków lub osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami Polski.
Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków. Obecnie polski alfabet składa się z 32 liter. Dziewięć z nich ma znaki diakrytyczne, czyli graficzne znaki występujące w wielu systemach pisma, umiejscowione nad lub pod literą albo obok lub wewnątrz niej.
Co ciekawe, do polskiego alfabetu nie zaliczamy liter: q, v oraz x. Występują one bowiem jedynie w wyrazach zapożyczonych z języków obcych.
Z okazji Dnia Języka Ojczystego przedstawiamy kilka ciekawostek o języku polskim.
Tym, z czego język polski słynie, jest duża liczba spółgłosek, zwłaszcza szumiących i syczących. Do najtrudniejszych polskich słów dla obcokrajowców należą:
chrząszcz
drożdżówka
księżniczka
następstw
pszczoła
szczęście
szczypczyki
bezwzględny
świerszcz
źdźbło
trzcina
Klasycznym przykładem zbioru trudnych polskich słów jest zabawna fraza, wymyślona przez Jana Brzechwę: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Jest też zdanie: W czasie suszy szosa sucha. A może ktoś pokusi się o utworzenie zabawnego zdania z wymienionych wyżej słów?
Słowo „żółć” z kolei jest najdłuższym wyrazem, skonstruowanym wyłącznie z liter, których próżno szukać w obcych alfabetach.
Jakie są najdłuższe polskie słowa?
Okazuje się, że znalezienie najdłuższego polskiego słowa nie jest proste, ponieważ wątpliwości mają nawet najznamienitsi językoznawcy. Oto niektóre z nich:
pięćdziesięciogroszówka
dźwiękonaśladownictwo
europarlamentarzysta
dwudziestogroszówka
dziesięciogroszówka
niepodległościowiec
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Dodatkowo na korytarzu została zamieszczona gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia, ciekawostki oraz łamańce językowe. Wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów innych klas. Moda na język polski na pewno zagości w naszej klasie na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.
Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.

E.D.

 

 

 

 

By No Comment 21 lutego 2023
Skip to content