Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

„Trzymaj Formę!”

10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA

Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój człowieka i utrzymanie przez niego dobrego stanu zdrowia. Ma ono ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Prawidłowe odżywianie jest także jednym z czynników minimalizujących ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, otyłości, cukrzycy typu 2 i raka.

To co jemy, ile i jak często ma wpływ na to jak się czujemy. Coraz więcej osób decyduje się świadomie na zdrowe odżywianie. To krok w dobrą stronę. Zdrowe jedzenie połączone z aktywnością fizyczną są kluczowymi składnikami recepty na zdrową długowieczność. 

Wdrażanie prawidłowych nawyków należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Nasza szkoła również włącza się w akcje promujące zdrowy styl życia. W ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” współorganizowanego  przez Główny Inspektorat Sanitarny przygotowany został panel informacyjny dla uczniów naszej szkoły, na którym widnieje 10 zasad zdrowego żywienia:

  1. Spożywaj posiłki regularnie (4–5 posiłków co 3–4 godziny).
  2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę, tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: 3/4 – warzywa i 1/4 – owoce.
  3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Codziennie pij co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i – częściowo – serem.
  5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
  6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
  7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli.
  9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie. Należy pić co najmniej 1,5 l wody dziennie.
  10. Nie spożywaj alkoholu./MK
By No Comment 13 marca 2023
Skip to content