Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim – 19 kwietnia 1943 roku. Wybuch powstania był realną reakcją na postępującą eksterminację, całkowitą eliminacją ludności Żydowskiej.  Powstanie, które miało miejsce w 1943 roku było największym zbrojnym wystąpieniem Żydów podczas II wojny światowej. Powstańcy żydowscy biorący udział w walkach w getcie, mimo, iż nie mieli realnej możliwości odniesienia sukcesu w tej nierównej walce, stali się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec działań władz niemieckich.  W wyniku powstania w getcie zginęło i zostało zamordowanych 12 000 Żydów.

W naszej szkole, już od kilku dni trwały przygotowania do akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile 2023. Uczniowie przygotowali papierowe żółte żonkile, symbol pamięci wybuchu powstania w getcie warszawskim. To właśnie bohater książki Hanny Krall ,,Zdążyć przed Panem Bogiem”, Marek Edelman opowiedział, że co roku 19 kwietnia otrzymywał od pewnej kobiety żółte żonkile. Później on sam zanosił bukiet żonkili przed Pomnik Bohaterów Getta. Dlatego żółty Żonkil od 2013 roku, jest symbolem pamięci i zrywu z 1943 roku. W dniu dzisiejszym klasa VII a, wraz z opiekunem udali się rozdawać papierowe żonkile dla mieszkańców Młynkowa. Klasa V a, wysłuchała słuchowiska ,,Takich dwóch, jak nas trzech” Katarzyny Ryrych. Opowiadanie przybliża losy trzech chłopców. Kamienica, w której mieszka bohaterka opowiadania, nie jest specjalnie reprezentacyjna, ,,sterczy spomiędzy drzew jakąś taka brzydka i ponura”, a pradziadek nie pozwala nic z tym zrobić. Mury starego budynku skrywają wyjątkową historię przyjaźń trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć. #ŁączyNasPamięć. Klasy ósme, zapoznały się z filmem animowanym ,,Zdążyć przed Panem Bogiem”, dialog pomiędzy Hanną Krall a Markiem Edelmanem, stanowiących jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim. Wszystkie materiały z których korzystaliśmy, zostały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W bibliotece szkolnej znajdują się książki, które poruszają historię ludności Żydowskiej, warto znaleźć chwilę czasu i pogłębić swoją wiedzę na temat minionych wydarzeń, czytając opowieści ludzi, którzy przeżyli piekło getta.

,,Są takie piękne słowa; godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” Marek Edelman, jeden z ostatnich przywódców powstania w getcie warszawskim.

By No Comment 19 kwietnia 2023
Skip to content