Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

W naszej szkole, na dolnym holu od dziś, można podziwiać wystawę przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II – ,,Dwa kolory. Między buntem a posłuszeństwem”. Wystawa nie jest zwykłą ekspozycją przypominającą wielkie wydarzenia z historii Polski. To opowieść o patriotach – ludziach, którzy w różnych epokach mieli swoje ideały ,marzenia, pomysły. Wprawdzie wiodącym tematem jest tu patriotyzm, ale nie tylko ten zaklęty w obrazach i pamięci. Ekspozycja pokazuje, że patriotyzm można odnaleźć między tytułowymi „buntem” i „posłuszeństwem”. Jest on kategorią na tyle pojemną, że każda postawa i pogląd znajdą w niej swoje miejsce, jeśli tylko służą poszukiwaniu dobra Ojczyzny. Wystawa składa się z dwóch rodzajów narracji i plansz. Pierwszy z nich – historyczny, prezentuje postaci, które w określonym momencie dziejowym kontrastowały ze sobą poglądami lub też pomysłem na rozwój Rzeczpospolitej. Ta część ekspozycji pokazuje, że niemal w każdej chwili istnienia Polski ścierało się wiele różnych, czasem skrajnych stanowisk. Nabierały one wartości o tyle, o ile dochodziło między nimi do kompromisów, konsensusów, a czasem pojednania dla dobra narodu.

Druga część wystawy prezentuje współczesne postaci – bohaterów „codziennego patriotyzmu”. Są to ludzie z różnych warstw społecznych, w różnym wieku, przedstawiciele różnych zawodów. Łączy ich jedno – Polska nie jest im obojętna. Osoby te są nie są przypadkowe – zostały wybrane przez współautorów ekspozycji.

Dzięki takiemu przedsięwzięciu i współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II, nasza placówka otrzyma wartościowy pakiet książek. Serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji!

 

By No Comment 25 kwietnia 2023
Skip to content