Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

W naszej szkole cyklicznie, każdego roku uczniowie klasy V, są pasowani na rycerza. Pasowania trwają od 2019 roku, więc to już piąty rok z rzędu ważne wydarzenie na kartach naszej szkolnej historii. Kandydat na rycerza musiał pochodzić z rodu szlacheckiego – rycerskiego, w wieku 7 lat odbywał on służbę jako paź, na dworze aby nauczyć się ogłady oraz obyczajów dworskich. W wieku 14 lat, stawał się giermkiem wyruszał z rycerzem na wojnę i dbał o jego zbroję, czyścił oraz karmił  konia. Natomiast w wieku 21 lat, mógł już został pełnoprawnym rycerzem. Ceremonia pasowania na rycerza, składała się z kilku elementów. Podczas pasowania należało uderzyć mieczem w ramię pasowanego oraz wymierzyć policzek, aby ten na zawsze pamiętał słowa przysięgi, że wiernie będzie służył Bogu oraz swemu władcy. W czasie ceremonii młody rycerz od swego pana otrzymywał, miecz, ostrogi oraz pas rycerski.

By No Comment 7 lutego 2024
Skip to content