Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

„Marzenia nie spełniają się ot tak.
W tym cała ich magia, że są wyczekiwane…”

Słowami słynnej dziennikarki, podróżniczki i pisarki – Martyny Wojciechowskiej rozpoczęła się uroczystość otwarcia nowej sali gimnastycznej. Dzień 19 czerwca zapisze się na stałe w historii Młynkowa i  naszej szkoły. Oddanie do użytku budynku stało się spełnieniem marzeń i uwieńczeniem wieloletnich starań lokalnej społeczności. Swoją obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm – Pan Grzegorz Piechowiak, Starosta powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego –  Pan Grzegorz Bogacz, Wicestarosta powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego – Pan Tadeusz Teterus,  Radni powiatu: Pani Irena Jerzyk i Pan Janusz Rajek, Sekretarz powiatu – Pan Sławomir Kryger,  Pan Bartosz Kąkolewicz – architekt i autor projektu sali. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: wykonawca obiektu, właściciel firmy budowlanej – Pan Sławomir Lisiewicz, Inspektor Nadzoru Budowlanego – Pan Paweł Peksa, a także sędzia klasy międzynarodowej w zapasach z Rudy Śląskiej, absolwent naszej szkoły – Pan Włodzimierz Koriakowski. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu –  Przewodniczącej Rady Gminy Połajewo – Pani Sylwii Skrzypek wraz z radnymi obecnej kadencji, sekretarza gminy – Pani Kamili Stochaj, skarbnika gminy – Pani Aldony Mądrowskiej – Dziaduch oraz sołtysów wsi Młynkowa i Tarnówka – Pani Marii Piotrowskiej i Pani Elżbiety Begier. Na środową uroczystość przybyli  także: emerytowany dyrektor naszej szkoły –  Pan Kazimierz  Pawlisiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie – Pani Sabina Marcinkowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Połajewie – Pani Lucyna Stolcman,  Dyrektor Publicznego Przedszkola „Baśniowa Kraina” w Połajewie Pani Lidia Kulwas, Dyrektor Gminnego Zakładu Oświaty – Pani Renata Madoń, a także Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Dorota Pankowska oraz naczelnik OSP w Młynkowie – Pan Dariusz Łusiewicz. Uroczystość rozpoczęło wystąpienie współgospodarza uroczystości – Wójta Gminy Połajewo – Pana Stanisława Pochyluka, który przedstawił rys historyczny budowy, źródła jej finansowania oraz krótką charakterystykę obiektu. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim tym, dzięki którym możliwe było sfinalizowanie budowy sali. Wójt wyraził także nadzieję, że nowa hala stanie się miejscem, w którym młodzież będzie mogła rozwijać swoje talenty sportowe i integrować się podczas różnorodnych wydarzeń. Uwieńczeniem pierwszej części było wręczenie honorowym gościom pamiątkowych grawertonów. Po uroczystym  akcie przecięcia symbolicznej wstęgi przyszedł moment na poświęcenie sali, którego dokonał proboszcz parafii –  Ksiądz Mariusz Ziemek. Na drugą część uroczystości, która odbyła się już wewnątrz budynku, zaprosiła wszystkich kapela dudziarska pod kierunkiem Pana Romualda Jędraszaka. Tu głos  zabrała  Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie – Pani Magdalena Rembacz.  Szczególne słowa uznania i podziękowania skierowała do Wójta Gminy Połajewo – Pana Stanisława Pochyluka, podkreślając Jego zasługi w zrealizowaniu marzeń uczniów, rodziców i nauczycieli, a także lokalnej społeczności. Po  przemówieniach  zaproszonych gości przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów naszej szkoły, która swoim charakterem nawiązywała do otwarcia starożytnych igrzysk. W majestatycznym pochodzie wniesionych zostało pięć kół olimpijskich oraz znicz – symbol otwarcia igrzysk. Jak przystało na miejsce i charakter uroczystości głównym motywem występów stał się popis różnych dyscyplin sportowych, a także widowiskowy układ choreograficzny przygotowany przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło też pierwszych sportowych emocji, a to za sprawą krótkiego rozegranego meczu tenisowego, który połączył pasję  przedstawicieli dwóch pokoleń – Pan Wójta – Stanisław Pochyluka oraz ucznia klasy Va – Kacpra Skrzypka. Po uroczystości można było obejrzeć wystawę ze zdjęciami upamiętniającymi etapy budowy i wpisać się do pamiątkowej księgi.
Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie to nowoczesny budynek, który z pewnością posłuży wielu młodym sportowcom. Jest dowodem na to, że dzięki wspólnym wysiłkom można osiągnąć wiele, tworząc przestrzeń sprzyjającą zdrowiu i rozwojowi młodzieży. Niech zatem przyszłym zmaganiom sportowym towarzyszą słowa Jana Pawła II: „Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca…”
Już niedługo na tej nowej sali odbędą się pierwsze zawody sportowe. Rozlegną się okrzyki i wiwaty. Poznamy emocje zwycięstw  i gorycz porażek. W murach tej sali na pewno pojawią się wola walki i chęć zwycięstwa. Z pewnością będziemy pamiętać o zdrowej rywalizacji i wzajemnym szacunku, zgodnie z mottem  MKOL – u: „W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka. Rzeczą istotną jest nie zwyciężać, lecz umieć toczyć zwycięski bój”.

W.M/E.D

 

By No Comment 19 czerwca 2024
Skip to content