Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Biskupin to słynne stanowisko archeologiczne w Polsce, które znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to jedno z najlepiej zachowanych osiedli obronnych z czasów epoki żelaza, datowane na około VIII wiek p.n.e. Osada ta należała do ludności kultury łużyckiej. Dzięki odkryciom archeologicznym możliwe było zrekonstruowanie wyglądu osady oraz różnych aspektów życia codziennego jej mieszkańców.

W Biskupinie regularnie odbywają się różnorodne warsztaty edukacyjne, które mają na celu przybliżenie życia dawnych mieszkańców oraz technologii, które były wówczas stosowane. Uczestnicy tych warsztatów mogą zobaczyć rekonstrukcje dawnych warsztatów rzemieślniczych oraz wziąć udział w praktycznych zajęciach organizowanych z okazji festiwalu archeologicznego.

Garncarstwo – warsztaty, podczas których uczestnicy mogą nauczyć się, jak wyglądał proces tworzenia ceramiki w epoce żelaza. Istnieje możliwość pracy na kole garncarskim lub formowania naczyń ręcznie.
Tkactwo – pokazuje, jak w dawnych czasach wykonywano tkaniny. Można zobaczyć warsztaty tkackie oraz nauczyć się podstawowych technik, takich jak przędzenie wełny.
Obróbka drewna – uczestnicy mogą zobaczyć, jak dawni rzemieślnicy obrabiali drewno i tworzyli narzędzia oraz elementy konstrukcyjne.
Kowalstwo – rekonstrukcja kuźni, w której odbywają się pokazy obróbki metalu, a uczestnicy mają szansę wykonać proste wyroby z żelaza.
Warsztaty z zakresu obróbki kości i rogu-  możliwość zobaczenia, jak dawni mieszkańcy Biskupina wytwarzali narzędzia i ozdoby z kości i rogu zwierząt.

By No Comment 18 września 2024
Skip to content