Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

„Uznając zasługi Czesława Miłosza w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia – w dwudziestą rocznicę śmierci poety – rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza (…).”

Rok 2024 ogłoszony został przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Czesława Miłosza. Nasza szkoła przystępuje do ogólnopolskiego projektu „Miłosz w szkole”. Miłosz był świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: I wojny światowej, rewolucji w Rosji, odzyskania przez Polskę niepodległości, społecznych i narodowościowych przemian w II Rzeczypospolitej, apokalipsy na ulicach okupowanej Warszawy, Holokaustu i starcia dwóch totalitaryzmów, emigracji w świecie podzielonym żelazną kurtyną, upadku sowieckiego imperium i budowy demokracji. Te wydarzenia odcisnęły swoje piętno na postrzeganiu przez niego powojennego świata i wpłynęły na uniwersalny wymiar jego twórczości, co w 1980 roku znalazło najwyższe uznanie Komitetu Noblowskiego.


Dar

Czesław Miłosz

 

Dzień taki szczęśliwy.
Mgła opadła wcześnie, pracowałem w ogrodzie.
Kolibry przystawały nad kwiatem kaprifolium.
Nie było na ziemi rzeczy, którą chciałbym mieć.
Nie znałem nikogo, komu warto byłoby zazdrościć.
Co przydarzyło się złego, zapomniałem.
Nie wstydziłem się myśleć, że byłem kim jestem.
Nie czułem w ciele żadnego bólu.
Prostując się, widziałem niebieskie morze i żagle.

Uczniowie klasy 4a i 6a podczas lekcji języka polskiego odkrywali  twórczość Czesława Miłosza. Do tej pory poznali wybrane utwory poety i wykazali się kreatywnością przy ich plastycznej interpretacji. Mogli również ćwiczyć wskazywanie środków stylistycznych. Umiejętność ta przyda im się już w przyszłości  na egzaminie ósmoklasisty.

E.D

.

By No Comment 24 września 2024
Skip to content