- Godziny pracy biblioteki
- Regulamin biblioteki
- Regulamin korzystania ze szkolnych podręczników
- Wykaz lektur obowiązkowych
- Inne
I PÓŁROCZE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
2024/2025
WIECZÓR W BIBLIOTECE
Wieczór w bibliotece dn. 17 grudnia br. dla chętnych uczniów z klas I – III był prawdziwą zimową przygodą, pełna radości i kreatywności. W magicznej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy nasze spotkanie od teatru kamishibai, dzięki któremu dzieci poznały historię bałwanka Marianka. To wprowadzenie zainspirowało naszych małych uczestników do wymyślenia dalszej części opowieści, w której Marianek przeżywał niezwykłe przygody w czasie najpiękniejszych zimowych świąt. Następnie dzieci wyruszyły na poszukiwanie bałwankowych puzzli ukrytych w zakamarkach biblioteki. Z radością samodzielnie układały obrazki, co sprawiło im ogromną frajdę. Kolejnym punktem programu był quiz o książkach i bibliotece oraz z wiedzy o bajkach, który dostarczył wielu emocji i śmiechu, a przy okazji okazał się dla wszystkich bardzo łatwy. W międzyczasie mięliśmy niespodziankę – odwiedziła nas Pani Karolina Sochalska, mama jednej z uczennic, która przeczytała piękny wiersz o innym bałwanku dodając jeszcze więcej magii do naszego wieczoru. Na koniec umililiśmy sobie czas przy ciepłej herbacie i kruchym ciasteczku. Atmosfera była wesoła, zabawna i bardzo intensywna, a dzieci wracały do domów z uśmiechami na twarzach i głowami pełnymi nowych pomysłów, a zatem wieczór należy do udanych i na długo pozostanie w naszej pamięci.
„BIORĘ W CIEMNO”
Z okazji Mikołajek uczniowie z aktywu bibliotecznego przygotowali dla czytelników „książki – niespodzianki” na zasadzie wypożyczania w ciemno. Osoby, które postanowiły sprawdzić co przyniesie im ślepy los wypożyczały książki, nie wiedząc jaka konkretnie pozycja kryje się pod papierem. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, ponieważ wszystkie książkowe prezenty rozeszły się jak ciepłe bułki podczas jednej przerwy międzylekcyjnej. Aktualnie aktyw przygotowuje drugą partię książek, które będzie można wypożyczyć w przyszłym tygodniu. Dziękujemy za dziś, życzymy przyjemnej lektury i zapraszamy ponownie ☺
W BIBLIOTECE JUŻ ŚWIATECZNIE
Ubieranie choinki to piękna tradycja, która wprowadza świąteczną atmosferę i radość wszędzie tam, gdzie się pojawia. W poniedziałek aktyw biblioteczny przystroił pięknie choinkę w bibliotece. Gałązki sosny, migoczące ozdoby i światełka stworzyły magiczny klimat, dzięki czemu powstała przestrzeń, w której można poczuć się jak w domu. Zapraszamy wszystkich w progi biblioteki, która w grudniu staje się miejscem nie tylko do nauki i wypożyczania książek ale także miejscem do wspólnego przezywania radości Świąt Bożego Narodzenia.
SPOTKANIE Z MARCINEM WALCZAKIEM
Dnia 22 listopada 2024 r. odbyło się w szkole wyjątkowe spotkanie autorskie z Panem Marcinem Walczakiem skierowane do uczniów klas Iv- VIII. Pan Marcin, utalentowany pisarz oraz muzyk zachwycił wszystkich swoją umiejętnością gry na instrumentach klawiszowych oraz pięknym śpiewem. Całe wydarzenie miało charakter koncertu profilaktycznego podczas którego poruszone zostały ważne tematy dotyczące problemów w relacjach z innymi, problemów związanych z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków oraz papierosów, a także zjawisk destrukcyjnych, przemocy rówieśniczej i poszukiwania własnej wartości.
Koncert odbył się w miłej i sympatycznej atmosferze, a muzyczna oprawa nadała mu wyjątkowy charakter. Pan Marcin nie tylko wykonywał covery znanych utworów ale także zaprezentował swoje własne kompozycje, które poruszyły młodych słuchaczy.
Po koncercie istniała możliwość zakupu książek autora w atrakcyjnej cenie, co cieszyło się niemałą popularnością. Uczniowie mieli również okazję uzyskać autograf Pana Marcina, a to dodatkowo umiliło spotkanie.
Dzięki takiemu wydarzeniu młodzi ludzie mogli poznać literacką twórczość Pana Marcina ale także zgłębić ważne zagadnienia i znaleźć inspirację do mówienia o swoich problemach oraz szukania pomocy w trudnych sytuacjach.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z JUSTYNĄ BEDNAREK
Czy skarpetek było naprawdę 10, w tym cztery prawe i sześć lewych ? Która skarpetka przyczyniła się do powstania książki ? Ile książek powstało do tej pory, a ile jeszcze powstanie ?
Justyna Bednarek, uwielbiana przez dzieci i dorosłych autorka m.in. „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” dn. 27.09 br. podczas spotkania autorskiego zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Połajewo w Połajewie opowiedziała o tym, jak sama została pisarką i jak powstają jej książki. A także o tym, skąd czerpie inspirację do wymyślania wszystkich tych niewiarygodnych przygód. Pani Justyna bardzo chętnie opowiadała o tym jak wygląda praca pisarza, do czego potrzebne jest „ziarenko prawdy”, skąd czerpie pomysły na kolejne książki i jak istotna w tym zawodzie jest wyobraźnia.
Nasi drugo- i trzecioklasiści biorący udział w spotkaniu otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich pytania, zdobyli autografy i zostali zachęceni do poznania innych historii stworzonych przez Panią Bednarek. Autorka znalazła również czas na pamiątkowe zdjęcia.
Spotkanie było bardzo ciekawe i na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów !
„A SMUTEK NIBY MĄDRA KSIĄŻKA W SERCACH NIECHAJ ŻYJE, I MÓWI WIELE RZECZY, I CZŁOWIEK NIECH SIĘ UCZY I ROZWIJA.”
„A smutek niby mądra książka w sercach niechaj żyje,
I mówi wiele rzeczy, i człowiek niech się uczy i rozwija.”
Parafrazując słowa naszego wieszcza oraz włączając się w XIII odsłonę akcji Narodowe Czytanie pragniemy zaszczepić w naszych uczniach miłość do książek i rozbudzić pasję do czytania.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 przez prezydenta Polski i jego małżonkę. Najpiękniejsze dzieła polskiej literatury czytane są w całej Polsce i za granicą. Do tej pory były to m.in. następujące pozycje: Pana Tadeusz Adama Mickiewicza, Trylogia Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego, Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, Ballady i romanse Adama Mickiewicza, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej oraz wybór noweli autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że na nasze zaproszenie do udziału w tegorocznej akcji Narodowe Czytanie przyjęli rodzice, przedstawiciel biblioteki w Połajewie jak i uczniowie naszej szkoły. Swoją interpretacją Kordiana Juliusza Słowackiego zachwyciły nas mamy naszych uczniów Pani Liliana Dukat i Pani Ewelina Figas, jak również Pani Joanna Sobkowiak z Biblioteki Gminnej w Połajewie oraz absolwentka szkoły a obecnie studentka odbywająca praktyki w naszej szkole Pani Marta Jur. Trudu czytania tegoż utworu, który jest lekturą obowiązkową w szkole ponadpodstawowej, podjęły się również uczennice klasy VIIIa naszej szkoły Natalia Płaczek i Zuzanna Kopaniarz oraz uczeń klasy VIIa Karol Rajek. Natomiast uczniowie klas młodszych przedstawili fragmenty swoich ulubionych książek. Maksymillian Owczarzak uczeń klasy VIa zaprezentował fragment Katarynki Bolesława Prusa, uczeń klasy Va Dorian Janc przeczytał fragment Mikołajka René Goscinn’ego i Jean-Jacques Sempé. Zaś Amelia Szewd odczytała fragment książki Astrid Lindgren Rojna, córka zbójnika.
Zachęcamy wszystkich do zatracania się w świat książek podczas czytania.
Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej akcji i już teraz zapraszamy za rok.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA Z DZIESIĘCIOMA SKARPETKAMI W KLASACH I – III
Wszyscy znamy tę sytuację: wyciągamy odzież z pralki i znowu brakuje nam jednej skarpetki od pary. Niejednokrotnie zastanawialiśmy się, czy przypadkiem nie istnieje jakiś potwór skarpetkowy lub równoległy świat, w którym znikają w tajemniczy sposób brakujące elementy garderoby. Justyna Bednarek w swojej uroczej książce, barwnie ilustrowanej przez Daniela de Latoura, postanowiła odpowiedzieć na pytanie, gdzie podziewają się zagubione skarpetki. W domu Małej Be nieustannie giną skarpetki. Wezwany na interwencję hydraulik odkrywa dziurę, którą uciekinierki, znudzone życiem w koszu z brudnymi rzeczami lub pralce, postanawiają wyrwać się na wolność i odkryć swoje przeznaczenie. Każdej z nich przytrafi się coś innego: od czysto hollywoodzkiej kariery, po bycie mamą osieroconych myszek.
I to właśnie przygody wspomnianych skarpetek stały się inspiracją do zorganizowania Dnia Głośnego Czytania w klasach I – III w Tarnówku (25.09.2024 r.). Do wspólnego czytania zaproszono gości: Dyrektora szkoły Panią Magdalenę Rembacz, rodziców uczniów tj. Panią Dorotę Pankowską i Pana Krzysztofa Kulwasa, bibliotekarza Biblioteki Publicznej Gminy Połajewo Panią Joannę Sobkowiak oraz uczennice szkoły Julię Kubiś i Marię Nowak.
Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem pięknie przeczytali przydzielone wcześniej fragmenty książki, dzięki czemu bliżej poznaliśmy perypetie skarpetki która stała się prywatnym detektywem, historię skarpetki rozweselającej chore dzieci w szpitalu, a także tej, która uratowała małego kotka przed niedobrym chłopcem, a później zmieniła się w coś zupełnie innego.
Warto dodać, że nasza szkolna przygoda z dziesięcioma skarpetkami potrwa nieco dłużej, ponieważ podczas dzisiejszej uroczystości został ogłoszony konkurs plastyczny „Moja niesamowita skarpetka”, którego podsumowanie nastąpi w dn. 7 października br., a wcześniej bo już w najbliższy piątek 27 września br. drugo- i trzecioklasiści będą uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Panią Justyną Bednarek. Relacja ze wspomnianych wydarzeń już niebawem ☺