Scenariusz lekcji z wykorzystaniem TIK
PRZEDMIOT: INFORMATYKA
TEMAT LEKCJI: Obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym. Stosowanie formuł.
KLASA: VII
CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 MINUT
REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
- Zastosowania komputera w życiu codziennym.
- Korzystanie z elementarnych zastosowań komputerów do wzbogacania własnego uczenia się i poznawania różnych dziedzin wiedzy.
CELE LEKCJI:
Cel główny:
Nabycie ogólnej wiedzy i zdobycie umiejętności dokonywania prostych obliczeń w arkuszu
kalkulacyjnym na przykładzie arkusza Excel.
Cele szczegółowe:
- Uczeń pamięta podstawowe pojęcia występujące w arkuszu kalkulacyjnym (arkusz, kolumna, wiersz, komórka,formuła)
- Uczeń potrafi wykonać podstawowe działania arytmetyczne z wykorzystaniem formuł.
FORMA PRACY:
- praca indywidualna.
METODY PRACY:
- objaśnienie,
- instruktaż,
- zajęcia praktyczne – ćwiczenia w arkuszu kalkulacyjnym.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- prezentacja multimedialna, zestaw komputerowy z zainstalowanym
oprogramowaniem MS Office 2007.
PRZEBIEG LEKCJI:
- Cześć organizacyjna.
- Przypomnienie, sprawdzenie wiadomości.
- Wprowadzenie do nowego tematu.
- Wyjaśnienie czym jest formuła w arkusz kalkulacyjny i do jakich celów się jej używa.
- Podanie treści nowego tematu.
- Formuła – jest to kod (ciąg znaków) zrozumiały dla programu w celu dokonywania różnych operacji służących przy wykonywaniu obliczeń. Rozpoczyna się znakiem „=”
- Operatory arytmetyczne
o + -dodawanie
o – -odejmowanie
o * -mnożenie
o / -dzielenie
o ^ -potęgowanie
Rodzaje formuł
- Formuła sumująca
=C3+C6
- Formuła odejmowania
=C3-C6
- Formuła mnożenia
=C3*C6
- Formuła dzielenia
np.=C3/C6
- Ćwiczenia
Uczniowie wpisują formuły liczące sumy, różnice, iloczyny, ilorazy.
Zadania prezentowane na monitorze dotykowym.
- Sporządzenie notatki.
Uczniowie sporządzają notatkę z przedstawianej prezentacji multimedialnej.
- Podsumowanie lekcji
Pytanie z zakresu lekcji.