Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

 

BALON DŹWIGAJĄCY SZKLANKI

Eksperyment przeprowadziliśmy 7 i 14 stycznia 2020r. Do obu szklanek wlaliśmy gorącą wodę. Po ogrzaniu się szklanek wylaliśmy wodę. W wyniku oziębienia szklanek, powietrze zawarte w nich również uległo ochłodzeniu i zmalało ciśnienie. W związku z tym ciśnienie powietrza w baloniku było większe i to spowodowało zassanie szklanek.

SZTUCZNY ŚNIEG

Na śnieg w tym roku nie można liczyć. Postanowiliśmy więc zrobić sztuczny.  Nie potrzeba wiele. Wystarczyło nam kilka pieluch jednorazowych i woda. To doświadczenie  dostarczyło nam wielu wrażeń sensorycznych i było okazją do miłej zabawy.

EKSPERYMENT – TĘCZA NA TALERZU

Jak powstaje tęcza, jak mieszają się barwy, czy jedzenie jest sztucznie barwione?   Na to pytanie odpowiedzieliśmy sobie 5 listopada 2019 r. Ten prosty i szybki eksperyment posłużył do omówienia zalet zdrowej żywności i minusów sztucznej przepełnionej barwnikami i cukrem.

WULKAN

Kolejnym eksperymentem był wulkan. Zajęcia odbyły się 1 i 15 października 2019 r. Do zbudowania stożka wulkanicznego użyliśmy masy solnej, którą obudowaliśmy szklane naczynie. Konstruowanie wulkanu to doskonała zabawa sensoryczna i wspaniały trening dla dłoni. Kiedy nasze wulkany były już gotowe, pięknie pomalowane, wsypaliśmy do środka krateru sodę spożywczą i powoli wlewaliśmy ocet. Nasz wulkan zaczął wrzeć… . W rzeczywistości to dwutlenek węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą (zasada).