Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Zajęcia koła teatralnego są skierowane dla uczniów klas V-VII szkoły. Na cotygodniowe zajęcia w środę o godzinie 13:35 uczęszcza dziesięcioro młodych miłośników teatru. Aktorom towarzyszą na próbach początkujący oświetleniowiec i nieoceniona pomoc techniczna.

Praca w kole teatralnym została tak zaplanowana, by uzupełniać w pewnych zakresach program nauczania. Wspólna praca nad tekstami literackimi podczas zajęć pozwala przywracać właściwą rangę językowi ojczystemu i krzewić kulturę żywego słowa. Teatr rozwija dzieci intelektualnie, wzbogacając ich świat nowymi treściami, poszerza słownictwo, rozwija logiczne myślenie, kształci pamięć i uwagę, eliminuje nieśmiałość i lęk. Jest punktem wyjścia do uaktywnienia wszelkich sfer psychicznych.

Debiutem w roku 2020/2021 był udział grupy teatralnej w części artystycznej Dnia Papieskiego 11 października w kościele w Młynkowie. Już w następnym tygodniu odbyła się pierwsza próba czytana do spektaklu na motywach lektury „Mały Książę”. Ze względu na pandemię przygotowania do przedstawiania przeniosły się do sieci.

 

PRÓBY W SIECI

Próby teatralne online są trudne do wyobrażenia, nawet dla zawodowych aktorów. Członkowie naszego koła teatralnego nie poddają się pandemicznym obostrzeniom i regularnie bawią się w teatr… przed ekranami swoich monitorów. Od kilku tygodni pracujemy w mniejszych grupach, aby doskonalić głosową interpretację ról do spektaklu „Mały Książę”. To ciężka praca i duże wyzwanie, gdy nie można na siebie spojrzeć, dotknąć się i wyzwolić naturalnej ekspresji. Ostatnia próba była doskonałą okazją przećwiczenia ról tytułowego bohatera oraz Latarnika i Lisa. Narratorka Asia dzielnie wprowadzała młodych aktorów w kolejne sceny. Mamy wielką nadzieję, że już wkrótce będzie dane spotkać się naszej dziesiątce się na żywo, choćby w okrojonym składzie i rozpocząć nagrywanie poszczególnych scen.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

W naszej szkole teatr przeniósł się do sieci. Pandemia nie przeszkodziła nam w próbach, choć są one zupełnie inne w realu. Pracujemy nad nową sztuką na motywach lektury „Mały Książę”. Trwają próby czytane do spektaklu. Podczas ostatnich zajęć, które odbyły się 2 grudnia wcielaliśmy się w bohaterów, których role przypadły nam w udziale. Drobny element garderoby, sugestywny makijaż, a nawet rekwizyt, pomogły nam lepiej wczuć się w klimat ponadczasowego utworu o miłości i przyjaźni, jakim jest „Mały Książę”. Czekając na próby „na żywo”, ćwiczymy role na pamięć.

Skip to content