SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
DLA KLASY III a
Z WYKORZYSTANIEM TABLICY INTERAKTYWNEJ
Opracowała:
Elwira Dudek
Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej w klasie III a
z wykorzystaniem tablicy interaktywnej
Blok tematyczny: Świat oczami dziecka
Temat: Nasze mamy.
Podstawa programowa:
- Edukacja polonistyczna.
1) korzysta z informacji:
- a) uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,
- b) rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone rysunki, piktogramy, znaki informacyjne, zna wszystkie litery alfabetu; czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci i wyciąga z nich wnioski,
- d) zna formy użytkowe: życzenia, zaproszenie, zawiadomienie, list, notatka do kroniki; potrafi z nich korzystać;
2) analizuje i interpretuje teksty kultury
- c) czyta teksty i recytuje wiersze, z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji,
3) tworzy wypowiedzi:
- a) w formie ustnej i pisemnej: kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie opowiadanie, krótki opis, list prywatny, życzenia, zaproszenie,
- c) uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą: zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych,
- d) dba o kulturę wypowiadania się; poprawnie artykułuje głoski, akcentuje wyrazy, stosuje pauzy i właściwą intonację w zdaniu oznajmującym, pytającym i rozkazującym; stosuje formuły grzecznościowe,
- f) pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną,
- Edukacja matematyczna:
Uczeń: 6) mnoży i dzieli liczby w zakresie tabliczki mnożenia
- Zajęcia komputerowe: Uczeń: 4) tworzy teksty i rysunki.
Cele ogólne:
– samodzielne redagowanie życzeń dla mamy,
– doskonalenie umiejętności korzystania z tablicy interaktywnej
Cele szczegółowe:
Uczeń:
– nazywa i okazuje uczucie miłości, wdzięczności swoim mamom,
– wypowiada się w uporządkowanej formie,
– doskonali technikę czytania,
– samodzielnie redaguje życzenia,
– śpiewa piosenkę,
– mnoży i dzieli liczby,
– porządkuje wyniki rosnąco.
– wykonuje ćwiczenia na tablicy interaktywnej.
Metody pracy:
– rozmowa,
– praca z tekstem,
– oglądowa,
– praktycznego działania.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kartki w zadaniami, komputer, tablica interaktywna, podręcznik część 4, s. 38-41, ćwiczenia s. 25, ćwiczenia interaktywne – wsipepodreczniki kl. II i III część 4, kartki okolicznościowe, kolorowanka, certyfikat Super Mamy (źródło Printoteka.pl, korona, magnetofon.
Przebieg zajęć:
- Wprowadzenie do zajęć poprzez obliczenie wyników działań, wpisanie ich na kartkach i uporządkowanie rosnąco. Następnie uczniowie odwracają kartki i odczytują otrzymane hasło: Dzień Matki (załącznik 1).
- Zapoznanie uczniów z celem lekcji – samodzielne redagowanie życzeń oraz wykonanie bukietu kwiatów na tablicy interaktywnej.
- Swobodne wypowiedzi na temat swojej mamy.
Uczniowie czytają pytania zawarte w ćwiczeniu 2 – epodreczniki kl. II część IV temat 149 moduł 2. Po zapoznaniu się z pytaniami wybierają jedno pytanie dotyczące swojej mamy i udzielają na nie odpowiedzi.
- Czytanie tekstu „Mamy jak z obrazka” A. Frączak – P4, s. 38-41
- Swobodne wypowiedzi na temat treści tekstu.
- Rozmowa na temat wyrażania swoich uczuć i wdzięczności swoim mamom. Ćwiczenie interaktywne – kl. III część IV temat 143 moduł 4 (Ważne słowa). Uczniowie zaznaczają wyrażenia poprzez które można wyrazić swoje uczucia wobec mamy.
- Gromadzenie słownictwa potrzebnego do zredagowania życzeń dla mamy – ćwiczenie interaktywne – moduł 5 temat 144 klasa III część IV.
Uczniowie tworzą wyrażenia poprzez łączenie wyrazów tym samym kolorem.
- Czytanie kartek okolicznościowych z życzeniami –epodreczniki kl. II temat 149 moduł 3.
- Samodzielne redagowanie życzeń dla mamy.
- Wspólne wykonanie bukietu dla mamy.
Uczniowie wspólnie rysują bukiet na tablicy interaktywnej. Po wykonaniu pracy nauczyciel drukuje obrazek i rozdaje dzieciom. Uczniowie kolorują bukiet, wycinają i wklejają ilustrację do swoich kartek z życzeniami.
- Uczniowie uzupełniają certyfikat Super Mamy – (załącznik 2)
- Zbiorowy śpiew piosenki „ Jesteś Mamo skarbem mym”.
- Wypełnienie certyfikatu Super Mamy. Wycięcie i sklejenie korony dla mamy (załącznik 3).
- Podsumowanie zajęć, ewaluacja zajęć.
Załącznik 1
27:9=.. | D | 25:5=.. | Z | 4×3=.. | I | 7×4=.. | E | 6×6=. | Ń |
5×9=.. | M | 6×8=.. | A | 7×8=.. | T | 8×8=.. | K | 9×9=. | I |
hasło: DZIEŃ MATKI