Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

“Ziele na kraterze" Krysiunia!

Oliwia Włodarek, dokonała analizy tekstu pochodzącego z powieści Melichiora Wańkowicza “Ziele na kraterze". Przeanalizowała sytuację, po śmierci córki Krystyny Wańkowiczówny, reakcję rodzica na  śmierć dziecka.

Okoliczności śmierci Krysiuni:

Zmarła podczas szóstego dnia powstania Warszawskiego,  podczas walk w rejonie cmentarza kalwińskiego na Woli. Świadkiem jej śmierci był jej generał.

O Liście:

Kiedy i gdzie został napisany?

List został napisany w stanach zjednoczonych w  1951 r.

Kto jest nadawcą?

Nadawcą listu jest Melchior Wańkowicz.

O adresacie:

Adresatem tego listu jest Krysiunia (Krystyna Wańczykówna) , która zmarła 6 dnia powstania Warszawskiego.  Matka dziewczyny szuka po całej Polsce ciała dziewczyny oraz żołnierzy korzy mogliby coś wiedzieć.

Po co nadawca napisał list?

Aby Krysia wiedziała, że wszyscy nadal  pamiętają o niej i o powstańcach –rodzina, powstańcy, harcerze, Polacy, młodzież, robotnicy, koledzy.

Jakie sprawy poruszono w liście?

W liście poruszono temat gdzie matka dziewczyny próbuje odnaleźć jej ciało,  tęsknota rodziców,  informacja o przyszłych narodzinach nowej córki Anny Krystyny.

Ważna uroczystość- Apel Podległych:
Uroczystość była po to aby uczcić i przeczytać nazwiska osób poległych w powstaniu którzy walczyli za ojczyznę. Uroczystość odbyła  się Na Powązkach, kwatera „Parasola”, wigilia Zaduszek. W tej uroczystości brały udział oddział ,,Zośki’’ i ,,Miotły’’. Na uroczystości panowała bardzo poważna atmosfera.

Ostatni akapit:

Jaką wiadomość przekazuje adresatowi nadawca?

Ostatni akapit przekazuję wiadomość przyszłych narodzin Anny Krystyny( córki Marty)  oraz pamięć o Krysi.

Jak rozumiesz 2 ostatnie zdania?

Rozumiem je tak że rodzina Krysi nadal o niej pamiętają i jej nigdy  nie zapomną.

Tytuł utworu:

,,Ziele na kraterze’’

Sanitariuszka “Małgorzatka"

Na zajęciach zdalnych uczniowie przygotowywali opaski białe z krzyżem czerwonym, wcieliliśmy się w postać sanitariuszek które również były ważnymi osobami podczas Powstania Warszawskiego. Przybliżyliśmy sobie słowa Mirosława Jezierskiego.

„ Przed akcją była skromną panną,

Mieszkała gdzieś w Alei Róż,

Miała mieszkanko z dużą wanną,

Pieska pinczerka, no i już.

(…)

Sanitariuszka „Małgorzatka”

To najpiękniejsza jaką znam,

Na pierwszej linii do ostatka,

Promienny uśmiech niesie nam.

A gdy nadarzy ci się gratka,

Że Cię postrzelą w prawy but,

To Cię opatrzy „Małgorzatka”

Słodsza niż przydziałowy miód.

Zapraszamy do wysłuchania utworu.

“Anna" Krystyna Wańkowicz.

Łącznika w Powstaniu Warszawskim. Zmarła w wieku 25 lat. W lipcu 1944 r. wprowadzona do batalionu “Parasol" przez dowódcę jego 1. kompanii – “Rafał" (Stanisław Leopold). Była w oddziale Armii Krajowej zgrupowanie “Radosław" – 1. kompania – łączniczka dowódcy kompanii. 1 sierpnia 1944 roku wybucha Powstanie Warszawskie. Rano 6 sierpnia 1944 ochotniczo przyłączyła się do 14-osobowej grupy opóźniającej, dowodzonej przez plut. pchor. “Gryf" która osłaniała oddziały wycofujące się z południowej Woli. Walczyli przy skrzyżowaniu ul. Żytniej i Młynarskiej, po czym, ok. godz. 10 wycofali się ul. Żytnią w kierunku bramy Cmentarza Kalwińskiego. Tam, po krótkiej odprawie, przeszli przez dziurę w cmentarnym murze i ruszyli ścieżką wzdłuż płotu, gdzie zostali ostrzelani przez moździerze i granatniki. Grupa tracąc zabitych i rannych wycofała się. Po wojnie matka Zofia, wraz z powstańczymi towarzyszami broni Krystyny, poszukiwała córki, jednak jej ciała nie udało się odnaleźć do dnia dzisiejszego.

Przepis na słoik pełen warstw i zabytków. 

1 słoik średniej wielkości.

płatki Corn Flakes.

serek mascarpone lub serek waniliowy homogenizowany.

kakao z szafy mamy 🙂

banan bądź jabłko obrane ze skórki.

ciemne ciasteczka.

płatki Kanguski.

Do Dzieła:

Najstarsza warstwa to warstwa jasna czyli wsypujemy płatki Corn Flakes, ( muszą być pokruszone). Następnie zalaliśmy naszą warstwę serkiem mascarpone, tylko połowa. Do drugiej połowy dosyp szczyptę kakao i zalej jasny serek. Teraz czas na nasze zabytki, ułóż banany pokrojone w plasterki lub jabłko bez skórki pokrojone w kosteczki. Następnie pokrusz ciemne ciasteczka, czas ponownie ukryć skarb Twój ulubiony smakołyk. Na sam koniec, zasyp go płatkami Kanguskami.

Smacznego!

#Pamiętamy 17 września 1939 r.
Na skweru za kamieniem upamiętniającym patrona szkoły Jana Pawła II postanowiliśmy zasadzić na Szkolnym Kole Małego Patrioty  17 symbolicznych tulipanów. Oddaliśmy  w ten sposób hołd pomordowanym w 81 rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Gdyż, 17 września 1939 roku, ZSRR dokonała napaści na Polskę. Na płotku umieściliśmy pamiątkową tabliczkę z napisem # Pamiętamy 17 września 1939 r. Naszym uczniom przybliżyliśmy historię tego wydarzenia, które zapisało się na kartach historii Polski. Należy rozbudzać w uczniach świadomość przynależności do narodu Polskiego. Gdy nasze kwiaty zakwitną na wiosnę, będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pamięć o poległych żołnierzach, cywilach, podczas wojny jest dla nas wiecznie żywa.

Honorowy Kodeks Młodego Patrioty.

Uczniowie Szkolnego Koła Małego Patrioty, przygotowali swój własny Kodeks Młodego Patrioty"

1. Znam i szanuje symbole narodowe.
2. Używam poprawnej polszczyzny.
3. Godnie reprezentuję Polskę za granicą.
4. Biorę czynny udział w uroczystościach patriotycznych.
5. Pomagam innym w potrzebie.
6. Dbam o środowisko naturalne mojego kraju.
7. Zachowuje właściwą postawę podczas wykonywania hymnu.
8. Znam historię Polski. 
9. Przejawiam postawę tolerancji wobec odmienności innych

Historyczne 5 sekund.

Na szkolnym kole Małego Patrioty, postanowiliśmy zagrać w grę, która przyniosła nam wiele adrenaliny. W ciągu 5 sekund musimy udzielić prawidłowej odpowiedzi na konkretne pytanie. Nasi dzielni uczniowie, poradzili sobie wyśmienicie. Na następne zajęcia, każdy musi opracować minimum 5 pytań dla grupy. Powodzenia 🙂 

Strefa kreatywności – Flaga Narodowa.

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze biel jest i czerwień.

Czerwień  – to miłość, biel – serce czyste.

Piękne są nasze barwy OJCZYSTE.

Już za kilka dni 11 listopada będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości, my już się przygotowujemy,  na szkolnym kole Małego Patrioty wykonaliśmy flagi z rolek po papierze toaletowym.