“Ziele na kraterze" Krysiunia!
Oliwia Włodarek, dokonała analizy tekstu pochodzącego z powieści Melichiora Wańkowicza “Ziele na kraterze". Przeanalizowała sytuację, po śmierci córki Krystyny Wańkowiczówny, reakcję rodzica na śmierć dziecka.
Okoliczności śmierci Krysiuni:
Zmarła podczas szóstego dnia powstania Warszawskiego, podczas walk w rejonie cmentarza kalwińskiego na Woli. Świadkiem jej śmierci był jej generał.
O Liście:
Kiedy i gdzie został napisany?
List został napisany w stanach zjednoczonych w 1951 r.
Kto jest nadawcą?
Nadawcą listu jest Melchior Wańkowicz.
O adresacie:
Adresatem tego listu jest Krysiunia (Krystyna Wańczykówna) , która zmarła 6 dnia powstania Warszawskiego. Matka dziewczyny szuka po całej Polsce ciała dziewczyny oraz żołnierzy korzy mogliby coś wiedzieć.
Po co nadawca napisał list?
Aby Krysia wiedziała, że wszyscy nadal pamiętają o niej i o powstańcach –rodzina, powstańcy, harcerze, Polacy, młodzież, robotnicy, koledzy.
Jakie sprawy poruszono w liście?
W liście poruszono temat gdzie matka dziewczyny próbuje odnaleźć jej ciało, tęsknota rodziców, informacja o przyszłych narodzinach nowej córki Anny Krystyny.
Ważna uroczystość- Apel Podległych:
Uroczystość była po to aby uczcić i przeczytać nazwiska osób poległych w powstaniu którzy walczyli za ojczyznę. Uroczystość odbyła się Na Powązkach, kwatera „Parasola”, wigilia Zaduszek. W tej uroczystości brały udział oddział ,,Zośki’’ i ,,Miotły’’. Na uroczystości panowała bardzo poważna atmosfera.
Ostatni akapit:
Jaką wiadomość przekazuje adresatowi nadawca?
Ostatni akapit przekazuję wiadomość przyszłych narodzin Anny Krystyny( córki Marty) oraz pamięć o Krysi.
Jak rozumiesz 2 ostatnie zdania?
Rozumiem je tak że rodzina Krysi nadal o niej pamiętają i jej nigdy nie zapomną.
Tytuł utworu:
,,Ziele na kraterze’’
Sanitariuszka “Małgorzatka"
Na zajęciach zdalnych uczniowie przygotowywali opaski białe z krzyżem czerwonym, wcieliliśmy się w postać sanitariuszek które również były ważnymi osobami podczas Powstania Warszawskiego. Przybliżyliśmy sobie słowa Mirosława Jezierskiego.
„ Przed akcją była skromną panną,
Mieszkała gdzieś w Alei Róż,
Miała mieszkanko z dużą wanną,
Pieska pinczerka, no i już.
(…)
Sanitariuszka „Małgorzatka”
To najpiękniejsza jaką znam,
Na pierwszej linii do ostatka,
Promienny uśmiech niesie nam.
A gdy nadarzy ci się gratka,
Że Cię postrzelą w prawy but,
To Cię opatrzy „Małgorzatka”
Słodsza niż przydziałowy miód.
Zapraszamy do wysłuchania utworu.
“Anna" Krystyna Wańkowicz.
Łącznika w Powstaniu Warszawskim. Zmarła w wieku 25 lat. W lipcu 1944 r. wprowadzona do batalionu “Parasol" przez dowódcę jego 1. kompanii – “Rafał" (Stanisław Leopold). Była w oddziale Armii Krajowej zgrupowanie “Radosław" – 1. kompania – łączniczka dowódcy kompanii. 1 sierpnia 1944 roku wybucha Powstanie Warszawskie. Rano 6 sierpnia 1944 ochotniczo przyłączyła się do 14-osobowej grupy opóźniającej, dowodzonej przez plut. pchor. “Gryf" która osłaniała oddziały wycofujące się z południowej Woli. Walczyli przy skrzyżowaniu ul. Żytniej i Młynarskiej, po czym, ok. godz. 10 wycofali się ul. Żytnią w kierunku bramy Cmentarza Kalwińskiego. Tam, po krótkiej odprawie, przeszli przez dziurę w cmentarnym murze i ruszyli ścieżką wzdłuż płotu, gdzie zostali ostrzelani przez moździerze i granatniki. Grupa tracąc zabitych i rannych wycofała się. Po wojnie matka Zofia, wraz z powstańczymi towarzyszami broni Krystyny, poszukiwała córki, jednak jej ciała nie udało się odnaleźć do dnia dzisiejszego.
Przepis na słoik pełen warstw i zabytków.
1 słoik średniej wielkości.
płatki Corn Flakes.
serek mascarpone lub serek waniliowy homogenizowany.
kakao z szafy mamy 🙂
banan bądź jabłko obrane ze skórki.
ciemne ciasteczka.
płatki Kanguski.
Do Dzieła:
Najstarsza warstwa to warstwa jasna czyli wsypujemy płatki Corn Flakes, ( muszą być pokruszone). Następnie zalaliśmy naszą warstwę serkiem mascarpone, tylko połowa. Do drugiej połowy dosyp szczyptę kakao i zalej jasny serek. Teraz czas na nasze zabytki, ułóż banany pokrojone w plasterki lub jabłko bez skórki pokrojone w kosteczki. Następnie pokrusz ciemne ciasteczka, czas ponownie ukryć skarb Twój ulubiony smakołyk. Na sam koniec, zasyp go płatkami Kanguskami.
Smacznego!

Honorowy Kodeks Młodego Patrioty.
Uczniowie Szkolnego Koła Małego Patrioty, przygotowali swój własny “Kodeks Młodego Patrioty"
Historyczne 5 sekund.
Na szkolnym kole Małego Patrioty, postanowiliśmy zagrać w grę, która przyniosła nam wiele adrenaliny. W ciągu 5 sekund musimy udzielić prawidłowej odpowiedzi na konkretne pytanie. Nasi dzielni uczniowie, poradzili sobie wyśmienicie. Na następne zajęcia, każdy musi opracować minimum 5 pytań dla grupy. Powodzenia 🙂
Strefa kreatywności – Flaga Narodowa.
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serce czyste.
Piękne są nasze barwy OJCZYSTE.
Już za kilka dni 11 listopada będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości, my już się przygotowujemy, na szkolnym kole Małego Patrioty wykonaliśmy flagi z rolek po papierze toaletowym.