SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM TIK HISTORIA KL.IV
Temat: „Tadeusz Kościuszko na czele powstania”.
Cele lekcji:
Uczeń:
- poprawnie posługuje się terminami: rozbiory, konstytucja, kosynierzy,
- zna wydarzenia związane z datami: 1772, 3 maja 1791, 1794, 1795,
- wymienia państwa, które dokonały rozbiorów,
- charakteryzuje postać i dokonania Tadeusza Kościuszki,
- zna postać ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego,
- przedstawia znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Metody:
- praca z tablicą interaktywną,
- projekcja filmowa,
- elementy wykładu,
- quiz multimedialny,
- praca z mapą,
- karta pracy ucznia.
Formy pracy:
- indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna,
- fragmentu filmu pt. „ Kościuszko pod Racławicami „(film 1938),
- karty „klucze”,
- mapa „Rozbiory Polski”,
- quiz multimedialny „Tadeusz Kościuszko na czele powstania”.
- karta pracy „Tadeusz Kościuszko na czele powstania”.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
- Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
- Nauczyciel przedstawia cel lekcji i planowany przebieg zajęć.
Faza realizacyjna
- W ramach krótkiego powtórzenia nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie pojęć: „złoty wiek XVI” oraz stulecie wojen w XVII wieku i ich skutki .
- W ramach krótkiej prezentacji na tablicy interaktywnej nauczyciel przedstawia sytuację w Polsce w XVIII wieku, zagrożenia ze strony sąsiadów, na mapie pokazuje jakie ziemie odebrano Polsce w kolejnych rozbiorach.
- Uczniowie uważnie słuchają wykładu i oglądają prezentację.
- Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 1 z Karty Pracy (Załącznik nr 1)
- Nauczyciel prosi trzech uczniów o wykonanie tego zadania na tablicy multimedialnej.
- W ramach prezentacji na tablicy interaktywnej nauczyciel przedstawia rolę Konstytucji 3 maja, postać Tadeusza Kościuszki.
- Nauczyciel prezentuje uczniom fragment filmu „ Kościuszko pod Racławicami”.
- Uczniowie uważnie słuchają wykładu i oglądają prezentację.
- Uczniowie wypowiadają swoje odczucia po obejrzeniu filmu.
- W ramach prezentacji na tablicy interaktywnej nauczyciel przedstawia rolę kosynierów w powstaniu kościuszkowskim.
- Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 2 z Karty Pracy (Załącznik nr 1).
- W ramach prezentacji na tablicy interaktywnej nauczyciel przedstawia skutki powstania, zniknięcie Polski z map Europy na 123 lata.
- Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 3 z Karty Pracy (Załącznik nr 1).
- Nauczyciel prosi chętnego ucznia o wykonanie tego zadania na tablicy multimedialnej.
Faza podsumowująca
- W ramach podsumowania lekcji nauczyciel prezentuje na tablicy interaktywnej quiz „Tadeusz Kościuszko na czele powstania” i prosi chętnych uczniów o zaznaczenie poprawnych odpowiedzi.
- Uczniowie podchodzą do tablicy zaznaczają prawidłowe odpowiedzi.
- Na tablicy wyświetla się wynik klasy, prawidłowe i złe odpowiedzi.
- Nauczyciel dziękuje za udział w lekcji.
Załącznik nr 1: Karta pracy do tematu:
Tadeusz Kościuszko na czele powstania.
1.Podpisz na mapie w odpowiednich miejscach sąsiadów Polski: Prusy, Austrię i Rosję. Zaznacz na mapie:
- Symbolem 1R ziemie zabrane przez Rosję w I rozbiorze
- Symbolem 2R ziemie zabrane przez Rosję w II rozbiorze
- Symbolem 3R ziemie zabrane przez Rosję w III rozbiorze
- Symbolem 1P ziemie zabrane przez Prusy w I rozbiorze
- Symbolem 2P ziemie zabrane przez Prusy w II rozbiorze
- Symbolem 3P ziemie zabrane przez Prusy w III rozbiorze
- Symbolem 1A ziemie zabrane przez Austrię w I rozbiorze
- Symbolem 3A ziemie zabrane przez Austrię w III rozbiorze
2.Zaznacz właściwą odpowiedź. Przedstawiony powstaniec należał do:
- Szlachty
- Chłopstwa
- Mieszczaństwa
- Duchowieństwa
I nazywano go ……………………………………………
3.Uporządkuj podane wydarzenia w kolejności chronologicznej wpisując cyfry:
- Złożenie przysięgi przez Kościuszkę w Krakowie.
- Uchwalenie Konstytucji 3 maja.
- Bitwa pod Maciejowicami.
- Trzeci rozbiór Polski.
- Bitwa pod Racławicami