Koło Odkrywców jest skierowane do uczniów klasy IV, którzy interesują się tematyką przyrodniczą oraz ekologiczną. W roku szkolnym 2023/2024 koło odbywa się w środy w godzinach od 13:35 do 14:20.
WRZESIEŃ
BADAMY WŁAŚCIWOŚCI SUBSTANCJI
POZNAJEMY UKŁAD KOSTNY CZŁOWIEKA
Szkielet człowieka to niezwykle interesujący temat. Podczas wrześniowych zajęć uczniowie klasy IV mieli okazję „przyjrzeć się bliżej swojemu szkieletowi". Po dokładnym obejrzeniu modelu szkieletu człowieka, wysłuchaniu prezentacji oraz uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie, nurtujące pytania, czwartoklasiści samodzielnie wykonywali modele kości. Na kolejnych zajęciach uczniowie dowiedzieli się jak dbać o swój szkielet – co jeść, jak właściwie nosić plecak oraz prawidłowo siedzieć na krześle.
WIOSENNE ŁAMIGŁÓWKI
Choć wiosny jeszcze nie widać za oknem, to nie zniechęciło to uczniów uczęszczających na zajęcia Koła Odkrywców do poszukiwania jej zwiastunów. Okazało się, że również online można szukać pierwszych oznak tej pięknej i jakże wyczekiwanej pory roku. Rozwiązując łamigłówki i rebusy poszerzaliśmy wiedzę na temat zmian zachodzących wiosną w przyrodzie oraz utrwalaliśmy nazwy botaniczne rodzimych gatunków roślin i zwierząt.
CHEMICZNE JOJO
Chemiczne jojo, to prosty do przeprowadzenia eksperyment podczas, którego możemy długo obserwować zachodzące reakcje. W doświadczeniu sprawiamy, że krople zabarwionego octu pływają w górę i w dół w naczyniu wypełnionym olejem. Nasz eksperyment rozpoczęliśmy od nasypania warstwy sody na dno szklanego naczynia. Następnie do naczynia wlaliśmy olej, a w szklankach zabarwiliśmy ocet. Za pomocą strzykawki dodaliśmy do oleju kilka dużych kropli octu. Krople octu spadając na dno naczynia, gdzie stykały się z sodą powodowały, że wokół nich powstawały bąbelki gazu, które unosiły krople do góry. Przy powierzchni oleju bąbelki odczepiały się od kropli, które znowu opadały na dno. Jeśli doświadczenie wykonane jest precyzyjnie, krople wędrują w górę i w dół jak jojo. Nam się to udało 🙂
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
NIEZWYKŁE WŁAŚCIWOŚCI WODY
Woda jest najbardziej rozpowszechnionym i jednocześnie najbardziej zagadkowym płynem na Ziemi. Jej właściwości znacznie odbiegają od właściwości innych substancji o podobnej budowie. Woda pokrywa aż 72% powierzchni naszego globu i w przyrodzie występuje w trzech stanach skupienia. W trakcie kolejnych zajęć Koła Odkrywców badaliśmy jej chemiczne i fizyczne właściwości. Sprawdziliśmy czy woda działa jak szkło powiększające, przygotowaliśmy roztwór nasycony, a także obserwowaliśmy zachowanie się ciał w wodzie o różnej gęstości.
TWORZYMY LAPBOOKI
Jakie zwierzęta są naszymi ulubieńcami? Czym karmić chomiki? Jaki ptak kolorowy uczy się ludzkiej mowy? Tematem kolejnych zajęć Koła Odkrywców były zwierzęta, które hodujemy w naszych domach. Po zebraniu informacji dotyczących trybu życia i wymagań życiowych naszych pupili, ochoczo przystąpiliśmy do pracy. Lapbook jako metoda pracy jest nie tylko wspaniałą okazją do kształtowania wiedzy o zwierzętach, ale także możliwością zabawy i kreatywnego myślenia podczas nauki.
LEKCJA – KOMÓRKA
Nasi naukowcy poznali najmniejszą strukturalną i funkcjonalną jednostkę organizmów żywych – komórkę. W trakcie zajęć samodzielnie wykonali modele komórek roślinnych i zwierzęcych i poznali podstawowe funkcje życiowe głównych organelli komórkowych.
POZNAJEMY WŁAŚCIWOŚCI CIECZY NIENEWTONOWSKIEJ
Ciecz nienewtonowska to masa niezwykła, wydaje się magiczna, a tak naprawdę to czysta fizyka. Jeśli się ją zgniata ma konsystencję plasteliny, ale pozostawiona na chwilę wypływa przez palce. Musieliśmy dokładnie sprawdzić jej właściwości. Nam się udało 🙂 a czy Wy podejmiecie wyzwanie i sprawdzicie jak reaguje płyn nienewtonowski?