Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Nasi uczniowie z klas I-III mają wspaniałe pomysły na budowle z klocków lego. Zwłaszcza uczeń z klasy IIa zbudował piękny wiatrak oraz pojazdy z własnym napędem. Rośnie nam wspaniały inżynier 🙂
A.M.
 
26 maja to Dzień Mamy, dlatego nasi uczniowie z klas I-III przygotowali piękne kubki z kwiatkami. Bo wszystkie mamy powinny dostać wspaniałe prezenty od serca.
A.M.
 
 
Na świetlicy uczniowie z klas I-III przygotowali piękne wiosenne kanapki, a następnie zjedli je ze smakiem.
A.M.
 
Zbliża się Dzień Ziemi, aby ten dzień upamiętnić nasi uczniowie z klas I-III stworzyli piękne prace o naszej planecie.
A.M.
 
Uczniowie klas I-III przygotowują się na przyjście Wiosny. Z niecierpliwością czekają na Wiosnę. Dlatego też wykonali piękne prace wiosenne „kwiaty konwalie".
A.M.
 
Zima w pełni dlatego też nasi uczniowie z I-III zrobili piękne zimowe pejzaże.
Niedługo piękny i radosny czas Świąt Bożego Narodzenia, ubieranie choinki dlatego też nasi uczniowie wykonali na świetlicy piękne bombki na choinkę. A.M
 
 
 
 

Tradycyjnie na 11 listopada piecze się rogale, dlatego też nasi uczniowie na świetlicy upiekli przepyszne rogaliki. Nie są to marcińskie, ale też są pyszne i szybko zostały zjedzone.

A.M.

Nasi uczniowie  na świetlicy, przygotowali pyszne kanapki. W ramach promocji zdrowego żywienia samodzielne przygotowali pyszne śniadanie. Dzieci dobrze wiedzą, że aby przystąpić do działań kulinarnych należy dokładnie umyć ręce. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonali doskonale. Kanapki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale też pięknie ozdobione. Okazało się też, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.

A.M.

Międzynarodowy Dzień Kropki z grupą uczniów klasy Ia podczas zajęć świetlicowych w dn. 15.09 br.

 
Dziewczyny z klas I-IV stworzyły piękne rękodzieła z gąbki. Było mleko, żaba oraz smaczny hamburger. Trochę wyobraźni i powstały wspaniałe prace. Natomiast chłopcy tworzyli skomplikowane pojazdy z napędem.  A.M.

Wakacje już niedługo, dlatego nasi uczniowie na Świetlicy sporządzili plan wakacyjny. Wspaniałe przygody i wiele pomysłów na ten wspaniały czas. Wszystkim uczniom życzymy dużo odpoczynku i słonecznych wakacji! A.M

Mamo, mamo – co dziś chcesz?
Dam Ci wszystko, dobrze wiesz.
Nawet gwiazdę zerwę z nieba,
skradnę tęczę, gdy potrzeba.
Chcesz, oswoję Ci żyrafę?

Wyczaruję butów szafę.

Lub zabiorę na Seszele,

fajerwerki Ci wystrzelę.

Ale mamo, dobrze wiem,

że na wszystko powiesz „nie”.

Że jedyne Twe marzenie,

to być teraz blisko Mnie.

Zbliża się Dzień Mamy, dlatego nasi uczniowie na świetlicy przygotowali na ten dzień piękne laurki.

A.M.

Wiosną przyroda budzi się do życia i dlatego też na świetlicy razem z dziećmi z I-III zrobiliśmy piękne i zdrowe wiosenne kanapki. Dzieci tworzyły. A na koniec uczniowie przekonali się, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.
A.M.

   
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia mające na celu promowanie postaw ekologicznych, oraz uświadomienia dzieciom, że Ziemia to nasz dom, a dbanie o nią jest naszym wspólnym obowiązkiem. Dlatego też uczniowie z klas I-III wykonali piękne prace, które przypominają nam o konieczności dbania o środowisko.
A.M.
 
 
Wielkanoc to czas pisanek, zajączków i pyszności w koszyczku. Nasi uczniowie z klas I – III stworzyli piękne i ciekawe prace wielkanocne. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

A.M.

 

 

2022/2023
Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słońcem i pierwszymi pąkami na gałązkach. Na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Dlatego, też uczniowie klas I-IV na świetlicy tworzą wspaniałe prace wiosenne. A.M.
 
 
Wiosna nadchodzi i jest tuż tuż…dlatego dzieci z klas I-IV stworzyły piękne prace pt."Pani Wiosna". A.M
 
Niedługo ferie i dlatego w ramach bezpieczeństwa przypominamy jak zachowywać się ostrożnie i odpowiedzialnie na różnego rodzaju wyjazdach zimowych.
A.M.
 
Nasi uczniowie z klas I-VIII wykonali na Świetlicy piękne pejzaże zimowe. AM

WORKI PEŁNE PRZENTÓW

Konsola, słodycze, meble, zabawki, zdrowie dla babci, śnieg  – takie i wiele innych życzeń prezentowych znalazło się w workach Św. Mikołaja za sprawą uczniów z klasy Ia w dn. 9 XII br. Podczas zajęć świetlicowych białe, puste sakwy przeobraziły się w piękne, kolorowe, wypełnione pięknymi marzeniami prawdziwe worki Św. Mikołaja.  JK

 

Uczniowie na świetlicy składali i konstruowali wspaniałe budowle z klocków LEGO. Nauka przez zabawę sprawia, że podczas zabawy uczniowie naturalnie się skupiają na tym co robią, przez co nauka przynosi lepsze efekty i informacje są szybciej przyswajane.

                                                                                       A.M

Uczniowie klas I-IV wykonali piękne prace jesienne. Jesienne drzewa i grzybobranie!

                                                                               A.M

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI, CZYLI DZIEŃ KREATYWNOŚCI, ODWAGI I ZABAWY
W myśl tej inicjatywy grupa uczniów z klasy Ia podczas zajęć świetlicowych w dn. 16 września br. wzięła udział w zabawie polegającej na stworzeniu pracy plastycznej. O kolejnych etapach tworzenia decydował los, a motywem przewodnim była oczywiście kropka.

                                                                                        JK

  2021/2022

Uczniowie z I-III przygotowali na świetlicy pizzę i oczywiście po upieczeniu została ze smakiem zjedzona!  AM

Mak jako symbol I wojny światowej. Wielka wojna trwała w latach 1914-1918, pochłonęła wiele milionów ludzi. Na polach bitew zginęło ok 8,5 mln żołnierzy. Ze zdewastowanego krajobrazu pól bitewnych wyłonił się jeden czerwony mak, który stał się symbolem pamięci tamtych tragicznych wydarzeń dla całej Europy.

SR

Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne…
Czy zając może być w okularach, owszem czemu nie! SR
 
Na świetlicy dziewczyny z klasy VIIa oraz uczeń z klasy IIIa wykonali ciekawe i radosne zajączki wielkanocne! Zachęcamy do samodzielnych dekoracji Wielkanocnych! A.M
WIELKANOCNE KURCZACZKI
Małe, żółte, okrągłe, trzepoczące skrzydełkami – co to ? Kurczaki wielkanocne, owoc pracy grupy uczniów z klasy Ia podczas zajęć świetlicowych w dn. 8.04.2022 r. JK
 
WIOSENNE BUKIETY
W piątek 01.04 podczas zajęć świetlicowych grupa uczniów z klasy Ia wyczarowała przepiękne kwiatowe bukiety, które aktualnie zdobią gazetkę w świetlicy szkolnej. JK
 
 

ŚWIATOWY  DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA – 21 MARCA

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Ustanowiony został z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku, a od 2012 roku objęty jest honorowym patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie bez powodu przypada akurat  21 marca – to pierwszy dzień wiosny, ale również nawiązanie do trisomii 21 chromosomu. Dlaczego dwie różne skarpetki ? Jest to gest solidarności i wsparcia dla osób  dotkniętych wadą genetyczną. Zachęcamy, aby również w tym dniu założyć inne  elementy  garderoby rzucające się w oczy i niepasujące do siebie. Ma to przypomnieć społeczeństwu, że między nami żyją osoby niepełnosprawne, wykluczone, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania.

                                                                                              SR

 
WIOSENNE TULIPANY
W dn. 16.03.2022 r. podczas zajęć świetlicowych grupa uczniów z klasy Ia wykonała prace plastyczne przedstawiające jedne z najpiękniejszych kwiatów zwiastujących nadchodzącą wiosnę – tulipany.
  JK
 

TŁUSTY CZWARTEK

Tłusty czwartek (zapusty) zawsze jest obchodzony w ostatni czwartek karnawału. W tym dniu zjadamy średnio 2-3 pączki na osobę.  Pierwsze pączki nie były słodkie! Zjadano  je ze słoniną, boczkiem i mięsem! Pączki były już znane w starożytności. Natomiast amerykańskie pączki z dziurką to DONTUS ( nie mają nadzienia) tylko polewę + posypkę. Najcięższego pączka usażono w 1993 roku w USA, ważył 1 tonę i 690 kg.  Pączki są wysokokaloryczne! Pączek o wadze 80 g ma ok. 341 kcal!

SR

WALENTYNKOWA KOLOROWANKA

Walentynki to świetna okazja by pokazać dzieciom jak w fajny sposób można okazywać innym uczucia, nie tylko miłość ale także zwykłą sympatię. Pozostając w klimacie tego bardzo pozytywnego święta grupa uczniów z klasy Ia podczas zajęć świetlicowych w dn. 18 lutego br. wykonała kolorowankę XXL, której ogromna powierzchnia przed kolorowaniem została podzielona na mniejsze części. Dzięki wspólnej pracy wszystkich dzieci po złożeniu ukazało się piękne, kolorowe serce.

JK

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci, dlatego 9 lutego na świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Uczniowie poznali historię pizzy okazało się, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest margherita, która swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on 3 składników: pomidory (czerwień), ser  mozzarella (biel), bazylia (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch. Następnie dzieci miały za zadanie zaprojektować własną pizzę.

SR

POMYSŁY NA ŚWIĄTECZNE DEKORACJE

WYPIEKI MIKOŁAJKOWE 

1 grudnia na świetlicy szkolnej, uczennice klasy VIII a, spędziły czas pracowicie, piekąc ciastka. Produkty zostały zasponsorowane przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie. Jagoda, Kinga oraz Olga bardzo zaangażowały się we wszelkie przygotowania. Po dokładnym umyciu rąk, przystąpiły do pracy. Pierwszym etapem pracy, było starannie odmierzenie składników, następnie zagniecione zostało ciasto. Kolejnym etapem było rozwałkowanie i wykrywanie stemplami ciasteczek maślanych. Wszystkie ciastka zostały starannie umieszczone na blaszce i umieszczone w piekarniku. Po wystygnięciu nastąpiła degustacja, każdy otrzymał jedno ciasteczko, dziewczyny wspólnie stwierdziły, że przyjemnie jest piec ciasteczka, jeszcze przyjemniej jest je jeść.

SR

PANI JESIEŃ – KREATYWNIE

Uczniowie na świetlicy szkolnej weszli w rolę w projektantów i designerów. Z kolorowych liści tworzyli wyjątkową kreację dla Pani Jesień. Oto efekt pracy uczniów.

SR

DYNIA W ROLI GŁÓWNEJ

„Jak przyjemnie i wesoło, kiedy dynia krąży wkoło
Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam”.

Dzień Dyni, to święto na cześć fantastycznego warzywa, z którego może powstać zupa, drugie danie a nawet kawa i deser. Trudno odmówić mu uroku, jeśli chodzi o kształty i kolory.

„Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż – tup, tup.
Drepcze poprzez lasu gąszcze,
łapie myszy, węże, chrząszcze…
Gdy zimowe przyjdą dni,
zagrzebany w liściach śpi."

SR

Parasoliki, parasolki …


„Parasolki rozłożone, nad głowami roztańczone.

Wciąż kołyszą się na wietrze, co im zagra dziś powietrze?


Kolorowe, purpurowe, żółto- białe i czerwone.


Tyle wzorów mają też ile barw w naturze jest.


Parasolka wielka rzecz, gdy deszcz pada chcesz ją mieć.


Deszczyk pada kapu, kap, parasolko ty go złap.”

 /Parasolki, Agnieszka Karcz/

W parosolkowy świat niczym z wiersza Agnieszki Karcz przeniosły się dzieci z klasy Ia podczas zajęć świetlicowych w dn. 15.10.2021 r.. Wystarczyła jedna godzina by białe, jednakowe szablony zamieniły się w piękne, wielobarwne i niepowtarzalne wzory. /JK/

NA BEZLUDNEJ WYSPIE

Na bezludnej wyspie jest gorący, żółty piasek, zawsze świeci słońce, można się opalać i pić mleczko kokosowe … –  w dn. 1.10.2021 r. grupa dzieci z kl.Ia  podczas zajęć świetlicowych wyruszyła w swojej wyobraźni na taką właśnie wyspę. Każdy wiedział, że wyrusza sam i że spędzi tam cały tydzień. Zadaniem uczniów było więc skompletowanie niezbędnych rzeczy, które pomogą przetrwać oraz umilą czas. 7-latkowie wykazali się nie lada pomysłowością, ponieważ poza oczywistym jedzeniem i piciem pomyśleli także o kremie  z filtrem, o kocu i leżaku, o mapie, łopacie i piłce oraz o wielu, wielu innych wartych zabrania przedmiotach. Owocem pracy całej grupy były piękne prace plastyczne.

JK

POCZĄTEK JESIENI

                                                                           AM

POŻEGNANIE LATA.

                                                                          AM

IDZIE LASEM PANI JESIEŃ

,, Idzie lasem Pani Jesień
i maluje liście w lesie
Te są żółte, te czerwone
A te jeszcze są zielone.
Liście piękne, kolorowe
lecą dzieciom wprost na głowę."
Uczniowie na świetlicy szkolnej, wykonywali prace plastyczne w barwach jesieni. Bo to właśnie dzisiaj do naszej szkoły zawitała jesień. Pani jesień została przyozdobiona w czerwoną jarzębinę, liście kasztanu oraz dębu.

                                                                             SR

DZIEŃ KROPKI

Międzynarodowy Dzień Kropki to dzień kreatywności, pomysłowości i odkrywania własnych ukrytych talentów. Święto kolorowej kropki obchodziliśmy na świetlicy szkolnej uczniowie łączyli ze sobą kropki, następnie kolorowali swoje dzieła, według własnego gusty. Dziewczynki projektowały stroje w groszki i kropki, chłopcy wybrali tematykę kosmosu, dinozaurów oraz rolnictwa. Ten dzień był bardzo kolorowy i kropkowy.

SR

DZIEŃ MARZYCIELA

8 września obchodzimy Dzień Marzyciela. Uczniowie na świetlicy szkolnej, rysowali swoje marzenia oraz pasje. To wspaniały dzień na refleksje na temat własnych marzeń. Bo to właśnie marzenia są piękną zdolnością człowieka. Warto w dniu dzisiejszym, zatrzymać się na chwilę i pomarzyć. Bez marzeń, nasze życie było by smutne. Zawsze warto spełniać marzenia własne lub czyjeś, bo to one sprawiają, że nasze życie staje się piękniejsze.

SR

W oczekiwaniu na upragnioną wiosnę.

W marcu jak w garncu.

Przysłowie to towarzyszyło nam w zajęciach świetlicowych od początku marca. Dzieci poznały znaczenie przysłowia „w marcu jak w garncu”, wykonały prace, które doskonale oddały zmiany zachodzące w przyrodzie, związane z miesiącem, który przynosi zwykle bardzo kapryśną pogodę, niespodziewanie robi się ciepło i słonecznie, czasem prószy śnieg, to znów pada deszcz.

W marcu jak w garncu, to prawda jest.
Raz sypie śnieżek, raz pada deszcz.
Zmoknięty bałwan samiutki stał.
Mały skowronek na miotle siadł.
Tuż przed bałwanem, gdzie biały śnieg,
kwiatek przebiśnieg pojawił się.
Słońce zza chmurek wyjrzało wnet
i rozświetliło marcowy dzień.”

Marcowa pogoda

To marcowi zima w głowie,

to wiosenne harce.

Chce być lutym, albo kwietniem,

byleby nie marcem!

Śniegiem prószy, a po śniegu

deszczem tnie ukośnie.

Czy to wiosna? Czy to zima?

Po prostu przedwiośnie."

Każdego dnia marca wypatrywaliśmy pierwszych oznak wiosny, ale miesiąc marzec lubi nas bardzo zaskakiwać i w tym roku powitał nas mroźną aurą. Pozostając więc w zimowej atmosferze wykonaliśmy jeszcze prace plastyczne pt. Zabawy na śniegu.

 

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOBIET

W świetlicy od kilku dni dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których miały możliwość wyczarować piękne kwiaty techniką orgiami.

Wszystkie samodzielnie wykonane kwiaty zostały zabrane przez dzieci do domu i podarowane mamie, babci, siostrze. Taki własnoręcznie zrobiony upominek znaczy więcej niż tysiąc słów, bo to prezent dany prosto z serca.

Dzieci rozmawiały również na temat znaczenia Święta Kobiet, wymieniały zawody jakie wykonują kobiety, wyjaśniały dlaczego szacunek należy się kobietom pracującym zawodowo i pracującym w domu. Na koniec chłopcy złożyli wszystkim kobietom serdeczne życzenia z okazji „Dnia Kobiet”.

MALI BADACZE CZYLI EKSPERYMENTUJEMY NA ŚWIETLICY

Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest u dzieci rozwój naturalnej pasji odkrywania świata poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Podczas zajęć świetliki przeprowadziły kolorowe doświadczenie z wodą. Eksperymentowi towarzyszyły wielkie emocje oraz dużo zabawy. Z pewnością jeszcze nie raz do niej wrócimy.

AM

 

Walentynki w świetlicy szkolnej

W naszej świetlicy zawitał dzień Św. Walentego. Ten dzień spędziliśmy w miłej atmosferze rozmawiając o tym, że Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale także przyjaciół. Wykonaliśmy mnóstwo prac plastycznych, których motywem przewodnim było oczywiście czerwone serce. Wspólnie układaliśmy życzenia a następnie wypisywaliśmy nimi własnoręcznie zrobione kartki walentynkowe, które wrzucaliśmy do skrzynki. Uroczyste otwarcie poczty walentynkowej nastąpiło pod koniec dnia.

Składaliśmy sobie życzenia tworząc ścieżkę życzliwości, a każdy z nas usłyszał od kolegów i koleżanek miłe słowa. Z okazji obchodzonego Święta Zakochanych powstały również piękne tematyczne gazetki ścienne oraz ozdoby, które uwiecznione zostały na zdjęciach. Otrzymane kartki walentynkowe przyniosły wszystkim dzieciom wiele uśmiechu oraz radości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Zima wokół nas

Wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przyjście zimy. Zmieniające się pory roku mają znaczący wpływ na nasze otoczenie. Niestety zima w tym roku nie chciała do nas przyjść. Dzieci wspólnie z wychowawcą tworzą bajkowe dekoracje, wykonywały bałwanki, śnieżynki, choineczki, kalendarze, mikołajki oraz inne zimowe dekoracje. Teraz w naszej świetlicy „spadł” już puszysty śnieg, dzięki czemu wszyscy wokół mogą poczuć zimowy klimat i lepiej poczuć magię tej pięknej zimowej pory roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

ŚWIETLICA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE

 

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

Było mi naprawdę miło, kiedy pojawiały się pierwsze zdjęcia rogali na mojej poczcie. Dziękuje bardzo mocno za wszystkie wpisy i fotografie, zarówno od uczniów jak i pracowników szkoły.

Przepysznie wyglądają i z pewnością smakowały 🙂

Dziękuję i pozdrawiam Justyna Dzierzkiewicz 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

ROGALE NA ŚWIĘTEGO MARCINA 

Coroczną tradycją na 11 listopada w naszej szkole było organizowane zajęć świetlicowych, na których dzieci poznały postać świętego Marcina oraz zwyczaje związane z jego świętem. Wielkopolska jako region Polski, słynie z wielu legend, lecz do najpopularniejszych z nich należą te o Rogalach Świętomarcińskich oraz o Poznańskich Koziołkach. Dzieci bardzo uważnie słuchały legend, ale szczególną uwagę zwracały na zwyczaj pieczenia rogali. Ogromną radość sprawiało im wypiekanie i ozdabianie rogali, które później błyskawicznie znikały z talerzy. Z powodu panującej pandemii, nie możemy się spotkać na świetlicy i wypiekać tych pyszności, ale pragniemy aby ta tradycja była nadal kultywowana. Zachęcamy więc uczniów, pod opieką dorosłych, do pieczenia rogali w domach. Poniżej znajduje się link do legendy oraz przepis na rogale. Jeśli ktoś pragnie podzielić się z nami swoimi wypiekami, to zdjęcia można wysyłać na adres dzierzkiewicz.justyna@spmlynkowo.pl

Życzymy SMACZNEGO ☺

Przepis na Rogale Świętomarcińskie

Ciasto:

 • 1 szklanka ciepłego mleka
 • 1 łyżka suchych drożdży
 • 1 jajko
 • 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
 • 3 1/2 szklanki mąki
 • 3 łyżki cukru
 • szczypta soli
 • 225g miękkiego masła (z tego 2 łyżki użyjemy do ciasta)

 Nadzienie:

 • 30 dag białego maku
 • 10 dag pasty migdałowej (marcepan)
 • 3/4 szklanki cukru pudru
 • 10 dag orzechów włoskich
 • 10 dag z blanszowanych migdałów
 • 1 łyżka kandyzowanej skorki pomarańczowej
 • 2-3 łyżki gęstej śmietany
 • 3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki
 • 1 jajko rozbełtane z 2 łyżkami mleka( do posmarowania)
 • lukier(1 szklanka cukru pudru,2-3 łyżki mleka)
Sposób przyrządzenia:

 

 1. Drożdże wsypać do mleka, zostawić na kilka minut do rozpuszczenia i dobrze wymieszać. Dodać jajko i wanilie a następnie lekko wszystko pomieszać.
 2. Mąkę, cukier i sól wymieszać razem w dużej misce, dodać lekko miękkie masło (2 łyżki) i rozetrzeć palcami razem z mąką.
 3. Dodać rozczyn mieszając i wymieszać, przełożyć ciasto na stolnice i lekko i krótko wyrabiać do momentu kiedy ciasto stanie się gładkie. Nie wyrabiać za długo – to ciasto powinno zostać lekko lepiące i chłodne. Uformować je w prostokąt, ułożyć na posypanej mąką blasze, przykryć folia i schować do lodówki na około 1 godzinę.
 4. Schłodzone ciasto przełożyć na stolnice i rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30x15cm, tak aby krótsze strony stanowiły gore i dol. Masło rozsmarować równomiernie na cieście (zostawić 1/2cm margines dookoła).
 5. Złożyć 1/3 ciasta od góry, następnie złożyć dolną część tak aby przykryła złożenia (tak jak składamy kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt 25x17cm używając jak najmniejszej ilości maki do podsypywania.
 6. Złożyć tak jak poprzednio i schłodzić na blasze przez 45 minut. Powtórzyć proces 3 razy, chłodząc ciasto miedzy wałkowaniem przez 30 minut. Po zakończeniu procesu ciasto dobrze zawinąć i włożyć do lodówki na minimum 5 godzin, a najlepiej na cala noc.
 7. Wyjąć z lodówki na około 20 minut przed planowanym robieniem.
 8. Wywałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65x34cm i przeciąć wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na 12 trójkątów.
 9. Mak i orzechy sparzyć gorącą woda, po 15 minutach odcedzić i dobrze odsączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. Pastę migdałową (marcepan) rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekana skórkę pomarańczową
 10. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę – ale tylko tyle by uzyskać dość zwarta ale plastyczna masę. Masa nie może być zbyt płynna, ani za twarda i właśnie świetnie reguluje się jej konsystencje dodając śmietanę stopniowo. Niekoniecznie trzeba zużyć całą ilość śmietany podanej w składnikach.
 11. Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta – zwijać w rogaliki zaczynając od podstawy. Ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, przykryć i zostawić do wyrośnięcia aż podwoją objętość, około 11/2 godziny.
 12. Rozgrzać piekarnik do 180ºC, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem rozbełtanym z mlekiem i piec około 20 minut aż się ładnie ze złocą. Wyjąć i jeszcze cieple polać lukrem. Można posypać posiekanymi migdałami.

JD

11 listopada 1918 roku to ważna data dla każdego Polaka, była również przełomowym momentem w dziejach historii Polski. Data ta jest symbolem miłości do Ojczyzny, wiary, walki o wolność i zwycięstwo. Każdego roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli. Wychowankowie naszej świetlicy zapoznały się z legendami o powstaniu państwa polskiego oraz przypomniały sobie znaczenie symboli narodowych: hymnu, godła i flagi. Celem głównym było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków, historią obchodów tego święta oraz kształtowaniem postawy patriotycznej. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali flagi z biało-czerwonego papieru oraz godła Polski, które wyklejane były kulkami bibuły. Podsumowaniem wszystkich działań było miedzy innymi przygotowanie gazetki ściennej w holu głównym naszej szkoły z pięknymi pracami dzieci

JD

 

LAURKA NA WALENTYNKI – POMYSŁY NA KARTKĘ WALENTYNKOWĄ

Walentynki to jeden z najbardziej niezwykłych dni w roku. Możesz wtedy okazać sympatię drugiej osobie wręczając jej wykonaną własnoręcznie kartkę. Zobacz naszą galerię i zainspiruj się pomysłami na kartki walentynkowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIETLICOWY KALENDARZ ADWENTOWY

Tradycją naszej świetlicy są coroczne kalendarze adwentowe przygotowane własnoręcznie przez dzieci, to specjalny kalendarz służący do odliczania pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia.

Kalendarz adwentowy ma wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie oraz wprowadzać magiczny nastrój przed świętami.

Zapraszamy wszystkich do samodzielnego wykonania kalendarza. Zdjęcia kalendarzy proszę przesyłać na adres: justyna07dzierzkiewicz@gmail.com

Życzymy miłej i kreatywnej zabawy oraz powodzenia każdego dnia!!!

KARTA

ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ       IM. JANA PAWŁA II W MŁYNKOWIE

na rok szkolny 2022/2023

Proszę o przyjęcie mojego dziecka do świetlicy szkolnej:

Imiona i nazwisko dziecka

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Data urodzenia dziecka………………………………. Klasa……………………………………………………..

Adres zamieszkania dziecka

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Imiona i nazwisko rodziców

1. Matki

…………………………………………………………………………………………………………………………………

2. Ojca

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Numery telefonów

1. Matki

………………………………………………………………………………………………………………………………….

2. Ojciec

………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ważne informacje o zdrowiu dziecka (stałe choroby, uczulenia, powody do szczególnej uwagi ze strony wychowawcy)

………………………………………………………………………………………………………………………….

Dziecko będzie odbierane ze świetlicy właściwe podkreślić):

 • PRZEZ RODZICÓW
 • BĘDZIE WYCHODZIĆ DO DOMU SAMODZIELNIE

Wyjście ze świetlicy o godzinie:

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Oświadczam, że wyrażam zgodę i biorę pełną odpowiedzialność prawną za samodzielny powrót dziecka do domu.

Data………………………….. Podpisy rodziców…………………………………………………

 • PRZEZ INNE UPOWAŻNIONE OSOBY

Prosimy, aby do odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej upoważniam/y następującą/e osobę/y:

1……………………………

2……………………………

3……………………………

4……………………………

Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze świetlicy przez osobę upoważnioną.

Data………………………………..Podpis rodziców……………………………

WAŻNE INFORMACJE

1. Świetlica szkolna jest czynna w godzinach 7:00-8:00 i 11:45 -15:15.

2. W świetlicy obowiązuje regulamin, z którym dziecko jest zapoznawane we wrześniu.

3. Świetlica mieści się w sali nr 4.

4. Rodzice zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.

5. Nie podlega opiece wychowawcy świetlicy dziecko, które nie dotrze do świetlicy. Obowiązkiem dziecka jest zgłosić się u wychowawcy po wejściu do świetlicy.

6. Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w niej przedmioty. Prosimy, aby dzieci nie przynosiły do szkoły wartościowych przedmiotów np. telefonów komórkowych, MP3, PSP itd.

7. Z powodu panującej pandemii uczniowie korzystają ze swoich przyborów szkolnych (kredki, klej, nożyczki itp.)

8. Na świetlicy dostępne są środki czystości i płyn dezynfekujący.

9. O wszelkich zmianach dotyczących trybu odbierania dziecka ze świetlicy rodzice muszą pisemnie powiadomić wychowawców świetlicy.

Uwagi i prośby:

…………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………….

Młynkowo…………………………………

(data, podpis rodzica)

Skip to content