Tradycyjnie na 11 listopada piecze się rogale, dlatego też nasi uczniowie na świetlicy upiekli przepyszne rogaliki. Nie są to marcińskie, ale też są pyszne i szybko zostały zjedzone.
A.M.
Nasi uczniowie na świetlicy, przygotowali pyszne kanapki. W ramach promocji zdrowego żywienia samodzielne przygotowali pyszne śniadanie. Dzieci dobrze wiedzą, że aby przystąpić do działań kulinarnych należy dokładnie umyć ręce. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonali doskonale. Kanapki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale też pięknie ozdobione. Okazało się też, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.
A.M.
Międzynarodowy Dzień Kropki z grupą uczniów klasy Ia podczas zajęć świetlicowych w dn. 15.09 br.
Wakacje już niedługo, dlatego nasi uczniowie na Świetlicy sporządzili plan wakacyjny. Wspaniałe przygody i wiele pomysłów na ten wspaniały czas. Wszystkim uczniom życzymy dużo odpoczynku i słonecznych wakacji! A.M
WORKI PEŁNE PRZENTÓW
Konsola, słodycze, meble, zabawki, zdrowie dla babci, śnieg – takie i wiele innych życzeń prezentowych znalazło się w workach Św. Mikołaja za sprawą uczniów z klasy Ia w dn. 9 XII br. Podczas zajęć świetlicowych białe, puste sakwy przeobraziły się w piękne, kolorowe, wypełnione pięknymi marzeniami prawdziwe worki Św. Mikołaja. JK
Uczniowie na świetlicy składali i konstruowali wspaniałe budowle z klocków LEGO. Nauka przez zabawę sprawia, że podczas zabawy uczniowie naturalnie się skupiają na tym co robią, przez co nauka przynosi lepsze efekty i informacje są szybciej przyswajane.
A.M
Uczniowie klas I-IV wykonali piękne prace jesienne. Jesienne drzewa i grzybobranie!
A.M
JK
2021/2022
Uczniowie z I-III przygotowali na świetlicy pizzę i oczywiście po upieczeniu została ze smakiem zjedzona! AM
Mak jako symbol I wojny światowej. Wielka wojna trwała w latach 1914-1918, pochłonęła wiele milionów ludzi. Na polach bitew zginęło ok 8,5 mln żołnierzy. Ze zdewastowanego krajobrazu pól bitewnych wyłonił się jeden czerwony mak, który stał się symbolem pamięci tamtych tragicznych wydarzeń dla całej Europy.
SR
ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA – 21 MARCA
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Ustanowiony został z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku, a od 2012 roku objęty jest honorowym patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie bez powodu przypada akurat 21 marca – to pierwszy dzień wiosny, ale również nawiązanie do trisomii 21 chromosomu. Dlaczego dwie różne skarpetki ? Jest to gest solidarności i wsparcia dla osób dotkniętych wadą genetyczną. Zachęcamy, aby również w tym dniu założyć inne elementy garderoby rzucające się w oczy i niepasujące do siebie. Ma to przypomnieć społeczeństwu, że między nami żyją osoby niepełnosprawne, wykluczone, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania.
SR
TŁUSTY CZWARTEK
Tłusty czwartek (zapusty) zawsze jest obchodzony w ostatni czwartek karnawału. W tym dniu zjadamy średnio 2-3 pączki na osobę. Pierwsze pączki nie były słodkie! Zjadano je ze słoniną, boczkiem i mięsem! Pączki były już znane w starożytności. Natomiast amerykańskie pączki z dziurką to DONTUS ( nie mają nadzienia) tylko polewę + posypkę. Najcięższego pączka usażono w 1993 roku w USA, ważył 1 tonę i 690 kg. Pączki są wysokokaloryczne! Pączek o wadze 80 g ma ok. 341 kcal!
SR
WALENTYNKOWA KOLOROWANKA
Walentynki to świetna okazja by pokazać dzieciom jak w fajny sposób można okazywać innym uczucia, nie tylko miłość ale także zwykłą sympatię. Pozostając w klimacie tego bardzo pozytywnego święta grupa uczniów z klasy Ia podczas zajęć świetlicowych w dn. 18 lutego br. wykonała kolorowankę XXL, której ogromna powierzchnia przed kolorowaniem została podzielona na mniejsze części. Dzięki wspólnej pracy wszystkich dzieci po złożeniu ukazało się piękne, kolorowe serce.
JK
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY
Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci, dlatego 9 lutego na świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Uczniowie poznali historię pizzy okazało się, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest margherita, która swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on 3 składników: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel), bazylia (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch. Następnie dzieci miały za zadanie zaprojektować własną pizzę.
SR
POMYSŁY NA ŚWIĄTECZNE DEKORACJE
WYPIEKI MIKOŁAJKOWE
1 grudnia na świetlicy szkolnej, uczennice klasy VIII a, spędziły czas pracowicie, piekąc ciastka. Produkty zostały zasponsorowane przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie. Jagoda, Kinga oraz Olga bardzo zaangażowały się we wszelkie przygotowania. Po dokładnym umyciu rąk, przystąpiły do pracy. Pierwszym etapem pracy, było starannie odmierzenie składników, następnie zagniecione zostało ciasto. Kolejnym etapem było rozwałkowanie i wykrywanie stemplami ciasteczek maślanych. Wszystkie ciastka zostały starannie umieszczone na blaszce i umieszczone w piekarniku. Po wystygnięciu nastąpiła degustacja, każdy otrzymał jedno ciasteczko, dziewczyny wspólnie stwierdziły, że przyjemnie jest piec ciasteczka, jeszcze przyjemniej jest je jeść.
SR
PANI JESIEŃ – KREATYWNIE
Uczniowie na świetlicy szkolnej weszli w rolę w projektantów i designerów. Z kolorowych liści tworzyli wyjątkową kreację dla Pani Jesień. Oto efekt pracy uczniów.
SR
DYNIA W ROLI GŁÓWNEJ
„Jak przyjemnie i wesoło, kiedy dynia krąży wkoło
Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam”.
Dzień Dyni, to święto na cześć fantastycznego warzywa, z którego może powstać zupa, drugie danie a nawet kawa i deser. Trudno odmówić mu uroku, jeśli chodzi o kształty i kolory.
„Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż – tup, tup.
Drepcze poprzez lasu gąszcze,
łapie myszy, węże, chrząszcze…
Gdy zimowe przyjdą dni,
zagrzebany w liściach śpi."
SR
Parasoliki, parasolki …
„Parasolki rozłożone, nad głowami roztańczone.
Wciąż kołyszą się na wietrze, co im zagra dziś powietrze?
Kolorowe, purpurowe, żółto- białe i czerwone.
Tyle wzorów mają też ile barw w naturze jest.
Parasolka wielka rzecz, gdy deszcz pada chcesz ją mieć.
Deszczyk pada kapu, kap, parasolko ty go złap.”
/Parasolki, Agnieszka Karcz/
W parosolkowy świat niczym z wiersza Agnieszki Karcz przeniosły się dzieci z klasy Ia podczas zajęć świetlicowych w dn. 15.10.2021 r.. Wystarczyła jedna godzina by białe, jednakowe szablony zamieniły się w piękne, wielobarwne i niepowtarzalne wzory. /JK/
NA BEZLUDNEJ WYSPIE
Na bezludnej wyspie jest gorący, żółty piasek, zawsze świeci słońce, można się opalać i pić mleczko kokosowe … – w dn. 1.10.2021 r. grupa dzieci z kl.Ia podczas zajęć świetlicowych wyruszyła w swojej wyobraźni na taką właśnie wyspę. Każdy wiedział, że wyrusza sam i że spędzi tam cały tydzień. Zadaniem uczniów było więc skompletowanie niezbędnych rzeczy, które pomogą przetrwać oraz umilą czas. 7-latkowie wykazali się nie lada pomysłowością, ponieważ poza oczywistym jedzeniem i piciem pomyśleli także o kremie z filtrem, o kocu i leżaku, o mapie, łopacie i piłce oraz o wielu, wielu innych wartych zabrania przedmiotach. Owocem pracy całej grupy były piękne prace plastyczne.
JK
POCZĄTEK JESIENI
AM
POŻEGNANIE LATA.
AM
IDZIE LASEM PANI JESIEŃ
,, Idzie lasem Pani Jesień
i maluje liście w lesie
Te są żółte, te czerwone
A te jeszcze są zielone.
Liście piękne, kolorowe
lecą dzieciom wprost na głowę."
Uczniowie na świetlicy szkolnej, wykonywali prace plastyczne w barwach jesieni. Bo to właśnie dzisiaj do naszej szkoły zawitała jesień. Pani jesień została przyozdobiona w czerwoną jarzębinę, liście kasztanu oraz dębu.
SR
DZIEŃ KROPKI
Międzynarodowy Dzień Kropki to dzień kreatywności, pomysłowości i odkrywania własnych ukrytych talentów. Święto kolorowej kropki obchodziliśmy na świetlicy szkolnej uczniowie łączyli ze sobą kropki, następnie kolorowali swoje dzieła, według własnego gusty. Dziewczynki projektowały stroje w groszki i kropki, chłopcy wybrali tematykę kosmosu, dinozaurów oraz rolnictwa. Ten dzień był bardzo kolorowy i kropkowy.
SR
DZIEŃ MARZYCIELA
8 września obchodzimy Dzień Marzyciela. Uczniowie na świetlicy szkolnej, rysowali swoje marzenia oraz pasje. To wspaniały dzień na refleksje na temat własnych marzeń. Bo to właśnie marzenia są piękną zdolnością człowieka. Warto w dniu dzisiejszym, zatrzymać się na chwilę i pomarzyć. Bez marzeń, nasze życie było by smutne. Zawsze warto spełniać marzenia własne lub czyjeś, bo to one sprawiają, że nasze życie staje się piękniejsze.
SR
W oczekiwaniu na upragnioną wiosnę.
„W marcu jak w garncu„.
Przysłowie to towarzyszyło nam w zajęciach świetlicowych od początku marca. Dzieci poznały znaczenie przysłowia „w marcu jak w garncu”, wykonały prace, które doskonale oddały zmiany zachodzące w przyrodzie, związane z miesiącem, który przynosi zwykle bardzo kapryśną pogodę, niespodziewanie robi się ciepło i słonecznie, czasem prószy śnieg, to znów pada deszcz.
„W marcu jak w garncu, to prawda jest.
Raz sypie śnieżek, raz pada deszcz.
Zmoknięty bałwan samiutki stał.
Mały skowronek na miotle siadł.
Tuż przed bałwanem, gdzie biały śnieg,
kwiatek przebiśnieg pojawił się.
Słońce zza chmurek wyjrzało wnet
i rozświetliło marcowy dzień.”
Marcowa pogoda
„To marcowi zima w głowie,
to wiosenne harce.
Chce być lutym, albo kwietniem,
byleby nie marcem!
Śniegiem prószy, a po śniegu
deszczem tnie ukośnie.
Czy to wiosna? Czy to zima?
Po prostu przedwiośnie."
Każdego dnia marca wypatrywaliśmy pierwszych oznak wiosny, ale miesiąc marzec lubi nas bardzo zaskakiwać i w tym roku powitał nas mroźną aurą. Pozostając więc w zimowej atmosferze wykonaliśmy jeszcze prace plastyczne pt. Zabawy na śniegu.
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOBIET
W świetlicy od kilku dni dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których miały możliwość wyczarować piękne kwiaty techniką orgiami.
Wszystkie samodzielnie wykonane kwiaty zostały zabrane przez dzieci do domu i podarowane mamie, babci, siostrze. Taki własnoręcznie zrobiony upominek znaczy więcej niż tysiąc słów, bo to prezent dany prosto z serca.
Dzieci rozmawiały również na temat znaczenia Święta Kobiet, wymieniały zawody jakie wykonują kobiety, wyjaśniały dlaczego szacunek należy się kobietom pracującym zawodowo i pracującym w domu. Na koniec chłopcy złożyli wszystkim kobietom serdeczne życzenia z okazji „Dnia Kobiet”.
MALI BADACZE CZYLI EKSPERYMENTUJEMY NA ŚWIETLICY
Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest u dzieci rozwój naturalnej pasji odkrywania świata poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Podczas zajęć świetliki przeprowadziły kolorowe doświadczenie z wodą. Eksperymentowi towarzyszyły wielkie emocje oraz dużo zabawy. Z pewnością jeszcze nie raz do niej wrócimy.
AM
Walentynki w świetlicy szkolnej
W naszej świetlicy zawitał dzień Św. Walentego. Ten dzień spędziliśmy w miłej atmosferze rozmawiając o tym, że Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale także przyjaciół. Wykonaliśmy mnóstwo prac plastycznych, których motywem przewodnim było oczywiście czerwone serce. Wspólnie układaliśmy życzenia a następnie wypisywaliśmy nimi własnoręcznie zrobione kartki walentynkowe, które wrzucaliśmy do skrzynki. Uroczyste otwarcie poczty walentynkowej nastąpiło pod koniec dnia.
Składaliśmy sobie życzenia tworząc ścieżkę życzliwości, a każdy z nas usłyszał od kolegów i koleżanek miłe słowa. Z okazji obchodzonego Święta Zakochanych powstały również piękne tematyczne gazetki ścienne oraz ozdoby, które uwiecznione zostały na zdjęciach. Otrzymane kartki walentynkowe przyniosły wszystkim dzieciom wiele uśmiechu oraz radości.
Zima wokół nas
Wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przyjście zimy. Zmieniające się pory roku mają znaczący wpływ na nasze otoczenie. Niestety zima w tym roku nie chciała do nas przyjść. Dzieci wspólnie z wychowawcą tworzą bajkowe dekoracje, wykonywały bałwanki, śnieżynki, choineczki, kalendarze, mikołajki oraz inne zimowe dekoracje. Teraz w naszej świetlicy „spadł” już puszysty śnieg, dzięki czemu wszyscy wokół mogą poczuć zimowy klimat i lepiej poczuć magię tej pięknej zimowej pory roku.
ŚWIETLICA ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA
Było mi naprawdę miło, kiedy pojawiały się pierwsze zdjęcia rogali na mojej poczcie. Dziękuje bardzo mocno za wszystkie wpisy i fotografie, zarówno od uczniów jak i pracowników szkoły.
Przepysznie wyglądają i z pewnością smakowały 🙂
Dziękuję i pozdrawiam Justyna Dzierzkiewicz 🙂
ROGALE NA ŚWIĘTEGO MARCINA
Coroczną tradycją na 11 listopada w naszej szkole było organizowane zajęć świetlicowych, na których dzieci poznały postać świętego Marcina oraz zwyczaje związane z jego świętem. Wielkopolska jako region Polski, słynie z wielu legend, lecz do najpopularniejszych z nich należą te o Rogalach Świętomarcińskich oraz o Poznańskich Koziołkach. Dzieci bardzo uważnie słuchały legend, ale szczególną uwagę zwracały na zwyczaj pieczenia rogali. Ogromną radość sprawiało im wypiekanie i ozdabianie rogali, które później błyskawicznie znikały z talerzy. Z powodu panującej pandemii, nie możemy się spotkać na świetlicy i wypiekać tych pyszności, ale pragniemy aby ta tradycja była nadal kultywowana. Zachęcamy więc uczniów, pod opieką dorosłych, do pieczenia rogali w domach. Poniżej znajduje się link do legendy oraz przepis na rogale. Jeśli ktoś pragnie podzielić się z nami swoimi wypiekami, to zdjęcia można wysyłać na adres dzierzkiewicz.justyna@spmlynkowo.pl
Życzymy SMACZNEGO
Przepis na Rogale Świętomarcińskie
Ciasto:
|
Nadzienie:
|
Sposób przyrządzenia: |
|
JD
11 listopada 1918 roku to ważna data dla każdego Polaka, była również przełomowym momentem w dziejach historii Polski. Data ta jest symbolem miłości do Ojczyzny, wiary, walki o wolność i zwycięstwo. Każdego roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli. Wychowankowie naszej świetlicy zapoznały się z legendami o powstaniu państwa polskiego oraz przypomniały sobie znaczenie symboli narodowych: hymnu, godła i flagi. Celem głównym było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków, historią obchodów tego święta oraz kształtowaniem postawy patriotycznej. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali flagi z biało-czerwonego papieru oraz godła Polski, które wyklejane były kulkami bibuły. Podsumowaniem wszystkich działań było miedzy innymi przygotowanie gazetki ściennej w holu głównym naszej szkoły z pięknymi pracami dzieci
JD
LAURKA NA WALENTYNKI – POMYSŁY NA KARTKĘ WALENTYNKOWĄ
Walentynki to jeden z najbardziej niezwykłych dni w roku. Możesz wtedy okazać sympatię drugiej osobie wręczając jej wykonaną własnoręcznie kartkę. Zobacz naszą galerię i zainspiruj się pomysłami na kartki walentynkowe.
ŚWIETLICOWY KALENDARZ ADWENTOWY
Tradycją naszej świetlicy są coroczne kalendarze adwentowe przygotowane własnoręcznie przez dzieci, to specjalny kalendarz służący do odliczania pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia.
Kalendarz adwentowy ma wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie oraz wprowadzać magiczny nastrój przed świętami.
Zapraszamy wszystkich do samodzielnego wykonania kalendarza. Zdjęcia kalendarzy proszę przesyłać na adres: justyna07dzierzkiewicz@gmail.com
Życzymy miłej i kreatywnej zabawy oraz powodzenia każdego dnia!!!
KARTA
ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W MŁYNKOWIE
na rok szkolny 2024/2025
Proszę o przyjęcie mojego dziecka do świetlicy szkolnej:
Imiona i nazwisko dziecka
…………………………………………………………………………………………………………………………………
Data urodzenia dziecka………………………………. Klasa……………………………………………………..
Adres zamieszkania dziecka
…………………………………………………………………………………………………………………………………
Imiona i nazwisko rodziców
1. Matki
…………………………………………………………………………………………………………………………………
2. Ojca
…………………………………………………………………………………………………………………………………
Numery telefonów
1. Matki
………………………………………………………………………………………………………………………………….
2. Ojciec
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Ważne informacje o zdrowiu dziecka (stałe choroby, uczulenia, powody do szczególnej uwagi ze strony wychowawcy)
………………………………………………………………………………………………………………………….
Dziecko będzie odbierane ze świetlicy właściwe podkreślić):
- PRZEZ RODZICÓW
- BĘDZIE WYCHODZIĆ DO DOMU SAMODZIELNIE
-
Wyjście ze świetlicy o godzinie:
Poniedziałek
Wtorek
Środa Czwartek
Piątek
Oświadczam, że wyrażam zgodę i biorę pełną odpowiedzialność prawną za samodzielny powrót dziecka do domu.
Data………………………….. Podpisy rodziców…………………………………………………
- PRZEZ INNE UPOWAŻNIONE OSOBY
Prosimy, aby do odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej upoważniam/y następującą/e osobę/y:
1……………………………
2……………………………
3……………………………
4……………………………
Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze świetlicy przez osobę upoważnioną.
Data………………………………..Podpis rodziców……………………………
WAŻNE INFORMACJE
1. Świetlica szkolna jest czynna w godzinach 7:00-8:00 i 11:45 -15:15.
2. W świetlicy obowiązuje regulamin, z którym dziecko jest zapoznawane we wrześniu.
3. Świetlica mieści się w sali nr 4.
4. Rodzice zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.
5. Nie podlega opiece wychowawcy świetlicy dziecko, które nie dotrze do świetlicy. Obowiązkiem dziecka jest zgłosić się u wychowawcy po wejściu do świetlicy.
6. Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w niej przedmioty. Prosimy, aby dzieci nie przynosiły do szkoły wartościowych przedmiotów np. telefonów komórkowych, MP3, PSP itd.
7. Z powodu panującej pandemii uczniowie korzystają ze swoich przyborów szkolnych (kredki, klej, nożyczki itp.)
8. Na świetlicy dostępne są środki czystości i płyn dezynfekujący.
9. O wszelkich zmianach dotyczących trybu odbierania dziecka ze świetlicy rodzice muszą pisemnie powiadomić wychowawców świetlicy.
Uwagi i prośby:
…………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………….
Młynkowo…………………………………
(data, podpis rodzica)