Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

Było mi naprawdę miło, kiedy pojawiały się pierwsze zdjęcia rogali na mojej poczcie. Dziękuje bardzo mocno za wszystkie wpisy i fotografie, zarówno od uczniów jak i pracowników szkoły.

Przepysznie wyglądają i z pewnością smakowały 🙂

Dziękuję i pozdrawiam Justyna Dzierzkiewicz 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

ROGALE NA ŚWIĘTEGO MARCINA 

Coroczną tradycją na 11 listopada w naszej szkole było organizowane zajęć świetlicowych, na których dzieci poznały postać świętego Marcina oraz zwyczaje związane z jego świętem. Wielkopolska jako region Polski, słynie z wielu legend, lecz do najpopularniejszych z nich należą te o Rogalach Świętomarcińskich oraz o Poznańskich Koziołkach. Dzieci bardzo uważnie słuchały legend, ale szczególną uwagę zwracały na zwyczaj pieczenia rogali. Ogromną radość sprawiało im wypiekanie i ozdabianie rogali, które później błyskawicznie znikały z talerzy. Z powodu panującej pandemii, nie możemy się spotkać na świetlicy i wypiekać tych pyszności, ale pragniemy aby ta tradycja była nadal kultywowana. Zachęcamy więc uczniów, pod opieką dorosłych, do pieczenia rogali w domach. Poniżej znajduje się link do legendy oraz przepis na rogale. Jeśli ktoś pragnie podzielić się z nami swoimi wypiekami, to zdjęcia można wysyłać na adres dzierzkiewicz.justyna@spmlynkowo.pl

Życzymy SMACZNEGO ☺

Przepis na Rogale Świętomarcińskie

Ciasto:

 • 1 szklanka ciepłego mleka
 • 1 łyżka suchych drożdży
 • 1 jajko
 • 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
 • 3 1/2 szklanki mąki
 • 3 łyżki cukru
 • szczypta soli
 • 225g miękkiego masła (z tego 2 łyżki użyjemy do ciasta)
 Nadzienie:

 • 30 dag białego maku
 • 10 dag pasty migdałowej (marcepan)
 • 3/4 szklanki cukru pudru
 • 10 dag orzechów włoskich
 • 10 dag z blanszowanych migdałów
 • 1 łyżka kandyzowanej skorki pomarańczowej
 • 2-3 łyżki gęstej śmietany
 • 3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki
 • 1 jajko rozbełtane z 2 łyżkami mleka( do posmarowania)
 • lukier(1 szklanka cukru pudru,2-3 łyżki mleka)
Sposób przyrządzenia:

 

 1. Drożdże wsypać do mleka, zostawić na kilka minut do rozpuszczenia i dobrze wymieszać. Dodać jajko i wanilie a następnie lekko wszystko pomieszać.
 2. Mąkę, cukier i sól wymieszać razem w dużej misce, dodać lekko miękkie masło (2 łyżki) i rozetrzeć palcami razem z mąką.
 3. Dodać rozczyn mieszając i wymieszać, przełożyć ciasto na stolnice i lekko i krótko wyrabiać do momentu kiedy ciasto stanie się gładkie. Nie wyrabiać za długo – to ciasto powinno zostać lekko lepiące i chłodne. Uformować je w prostokąt, ułożyć na posypanej mąką blasze, przykryć folia i schować do lodówki na około 1 godzinę.
 4. Schłodzone ciasto przełożyć na stolnice i rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30x15cm, tak aby krótsze strony stanowiły gore i dol. Masło rozsmarować równomiernie na cieście (zostawić 1/2cm margines dookoła).
 5. Złożyć 1/3 ciasta od góry, następnie złożyć dolną część tak aby przykryła złożenia (tak jak składamy kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt 25x17cm używając jak najmniejszej ilości maki do podsypywania.
 6. Złożyć tak jak poprzednio i schłodzić na blasze przez 45 minut. Powtórzyć proces 3 razy, chłodząc ciasto miedzy wałkowaniem przez 30 minut. Po zakończeniu procesu ciasto dobrze zawinąć i włożyć do lodówki na minimum 5 godzin, a najlepiej na cala noc.
 7. Wyjąć z lodówki na około 20 minut przed planowanym robieniem.
 8. Wywałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65x34cm i przeciąć wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na 12 trójkątów.
 9. Mak i orzechy sparzyć gorącą woda, po 15 minutach odcedzić i dobrze odsączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. Pastę migdałową (marcepan) rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekana skórkę pomarańczową
 10. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę – ale tylko tyle by uzyskać dość zwarta ale plastyczna masę. Masa nie może być zbyt płynna, ani za twarda i właśnie świetnie reguluje się jej konsystencje dodając śmietanę stopniowo. Niekoniecznie trzeba zużyć całą ilość śmietany podanej w składnikach.
 11. Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta – zwijać w rogaliki zaczynając od podstawy. Ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, przykryć i zostawić do wyrośnięcia aż podwoją objętość, około 11/2 godziny.
 12. Rozgrzać piekarnik do 180ºC, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem rozbełtanym z mlekiem i piec około 20 minut aż się ładnie ze złocą. Wyjąć i jeszcze cieple polać lukrem. Można posypać posiekanymi migdałami.

JD

11 listopada 1918 roku to ważna data dla każdego Polaka, była również przełomowym momentem w dziejach historii Polski. Data ta jest symbolem miłości do Ojczyzny, wiary, walki o wolność i zwycięstwo. Każdego roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli. Wychowankowie naszej świetlicy zapoznały się z legendami o powstaniu państwa polskiego oraz przypomniały sobie znaczenie symboli narodowych: hymnu, godła i flagi. Celem głównym było zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków, historią obchodów tego święta oraz kształtowaniem postawy patriotycznej. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali flagi z biało-czerwonego papieru oraz godła Polski, które wyklejane były kulkami bibuły. Podsumowaniem wszystkich działań było miedzy innymi przygotowanie gazetki ściennej w holu głównym naszej szkoły z pięknymi pracami dzieci

JD

 

ŚWIETLICOWY KALENDARZ ADWENTOWY

Tradycją naszej świetlicy są coroczne kalendarze adwentowe przygotowane własnoręcznie przez dzieci, to specjalny kalendarz służący do odliczania pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia.

Kalendarz adwentowy ma wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie oraz wprowadzać magiczny nastrój przed świętami.

Zapraszamy wszystkich do samodzielnego wykonania kalendarza. Zdjęcia kalendarzy proszę przesyłać na adres: justyna07dzierzkiewicz@gmail.com

Życzymy miłej i kreatywnej zabawy oraz powodzenia każdego dnia!!!

KARTA

ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ       IM. JANA PAWŁA II W MŁYNKOWIE

na rok szkolny 2020/2021

Proszę o przyjęcie mojego dziecka do świetlicy szkolnej:

Imiona i nazwisko dziecka

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Data urodzenia dziecka………………………………. Klasa……………………………………………………..

Adres zamieszkania dziecka

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Imiona i nazwisko rodziców

1. Matki

…………………………………………………………………………………………………………………………………

2. Ojca

…………………………………………………………………………………………………………………………………

Numery telefonów

1. Matki

………………………………………………………………………………………………………………………………….

2. Ojciec

………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ważne informacje o zdrowiu dziecka (stałe choroby, uczulenia, powody do szczególnej uwagi ze strony wychowawcy)

………………………………………………………………………………………………………………………….

Dziecko będzie odbierane ze świetlicy właściwe podkreślić):

 • PRZEZ RODZICÓW
 • BĘDZIE WYCHODZIĆ DO DOMU SAMODZIELNIE

Wyjście ze świetlicy o godzinie:

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Oświadczam, że wyrażam zgodę i biorę pełną odpowiedzialność prawną za samodzielny powrót dziecka do domu.

Data………………………….. Podpisy rodziców…………………………………………………

 • PRZEZ INNE UPOWAŻNIONE OSOBY

Prosimy, aby do odbioru dziecka ze świetlicy szkolnej upoważniam/y następującą/e osobę/y:

1……………………………

2……………………………

3……………………………

4……………………………

Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze świetlicy przez osobę upoważnioną.

Data………………………………..Podpis rodziców……………………………

WAŻNE INFORMACJE

1. Świetlica szkolna jest czynna w godzinach 7:00-8:00 i 11:50-15:15.

2. W świetlicy obowiązuje regulamin, z którym dziecko jest zapoznawane we wrześniu.

3. Świetlica mieści się w sali nr 4.

4. Rodzice zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.

5. Nie podlega opiece wychowawcy świetlicy dziecko, które nie dotrze do świetlicy. Obowiązkiem dziecka jest zgłosić się u wychowawcy po wejściu do świetlicy.

6. Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w niej przedmioty. Prosimy, aby dzieci nie przynosiły do szkoły wartościowych przedmiotów np. telefonów komórkowych, MP3, PSP itd.

7. Z powodu panującej pandemii uczniowie korzystają ze swoich przyborów szkolnych (kredki, klej, nożyczki itp.)

8. Na świetlicy dostępne są środki czystości i płyn dezynfekujący.

9. O wszelkich zmianach dotyczących trybu odbierania dziecka ze świetlicy rodzice muszą pisemnie powiadomić wychowawców świetlicy.

Uwagi i prośby:

…………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………….

Młynkowo…………………………………

(data, podpis rodzica)