Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Kajakowy Szlak Papieski doliną rzeki Miały

Rok przed wyborem na Stolicę Piotrową kard. Karol Wojtyła spędził jeden z ostatnich urlopów nad jeziorem w Białej (gm. Wieleń). Tam pływał kajakiem ze swoimi przyjaciółmi. Dzięki tej historii otwarto Kajakowy Szlak Papieski.

Trasa zaczyna się przy kapliczne Św. Jana Pawła II nad brzegiem jeziora Białego w miejscowości Biała. Następny punkt szlaku to „Przystanek Mężyk”, a końcowy punkt szlaku znajduje się w miejscowości Miały przy stopniu piętrzącym.

Kajakowy szlak papieski w sposób symboliczny nawiązuje do pobytu Św. Jana Pawła II nad jeziorem Białym we wsi Biała w gminie Wieleń. W roku 1977 dostojnik Kościoła Katolickiego, Metropolita Krakowski kardynał Karol Wojtyła wypoczywał w miejscu gdzie dziś stoi kapliczka upamiętniająca jego pobyt oraz fakt, że pływał kajakiem wzdłuż doliny rzeki Miały.

Każdy z przystanków został urządzony w sposób nawiązujący do osoby Jana Pawła II. Ustawiono specjalne tablice informacyjne oraz wydzielono miejsce, w którym można odpocząć na łonie natury. I my tam niejednokrotnie spędzaliśmy sobotnie przedpołudnie w czasie szkolnych spływów kajakowych.

Zachęcamy do odwiedzenia tego urokliwego zakątka Puszczy Noteckiej w myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

WIRTUALNA WYCIECZKA

Źródło: wielen.pl

By No Comment 18 maja 2020
Skip to content