Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Nasza szkoła po raz drugi włączyła się w Akcje społeczno – edukacyjną organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia obchodzimy 78. Rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było aktem buntu przeciwko Holocaustowi. Bojownicy getta tocząc nierówną walkę, stawiali opór Niemcom przez 27 dni. Symbolem powstania są, żółte żonkile, które Marek Edelman,  jeden z ostatnich jego dowódców, składał przed Pomnikiem Getta Warszawskiego.

Klasa VI a na lekcji historii, wysłuchała słuchowiska na podstawie opowiadań: ,,Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz ,,Historia z pewnej ulicy” Justyny Bednarek. Opowiadania to historia przyjaciół, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w czasie II wojny światowej. Beztroskie życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski. Między przyjaciółmi następuje czas rozłąki, polskie dzieci mogą zostać w domy, natomiast żydowskie zostają zmuszone do przeniesienia się do getta. Morałem z tego opowiadanie, jest przyjaźń dzieci która, potrafi przetrwać w najtrudniejszych czasach i warunkach jakie przynosi nam życie.

Natomiast klasa VII a oraz VIII a obejrzała film ,,Będę pisać”.  Ten film opowiada historię dwójki nastolatków. Losy tych nastolatków poznaje, współczesna dziewczyna z Muranowa, ponieważ jej telefon nawiesza duch z przeszłości. Uczniowie wspólnie z bohaterkom przenoszą się w czasie, do II wojny światowej miasta Warszawy. Mają możliwość obserwowania codziennego życia bohaterów przed II wojną światową oraz tuż po jej wybuchu. To właśnie my jesteśmy świadkami, utworzenia getta na terenie okupowanej Warszawy. Poprzez film, mamy jasny obraz jak bojownicy przygotowali się do powstania oraz samego wybuchu, który nastąpił 19 kwietnia 1943 roku. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. Na sam koniec wypełniliśmy karty pracy przesłane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zapraszamy do obejrzenia wyżej wymienionych filmów na kanele YouTube.

 

 

By No Comment 19 kwietnia 2021
Skip to content