Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Dopalacze działają negatywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i na psychikę człowieka.

Często prowadzą do depresji, a młodzi ludzie uzależnieni od nich często trafiają na odwyk do klinik psychiatrycznych.

Nierzadko zaczyna się niewinnie – od jednego specyfiku, a finał jest śmiertelny.

Trucizny, które uzależniają, były powszechnie dostępne w zwykłych sklepach.

W roku 2010 weszła z życie ustawa delegalizująca sprzedaż dopalaczy w Polsce, w wyniku czego zamknięto około 1400 sklepów i punktów handlowych prowadzących sprzedaż dopalaczy.

Nadal jednak bywają dostępne i choć w ciągu ostatnich kilku lat medialny szum wokół nich stracił na sile, problem związany z ich zażywaniem pozostaje aktualny.

( https://gloswielkopolski.pl/20latka-zmarla-w-poznaniu-po-dopalaczach-prokuratura-postawila-zarzuty-kobiecie-ktora-dala-jej-narkotyki/ar/c1-15594561

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-04-27/nastoletnia-zuzia-ofiara-dopalaczy-widzowie-raportu-przejeli-sie-jej-losem/ )

 

,,Nowe narkotyki” cieszą się popularnością wśród młodzieży, która nie ma świadomości, czym się truje.

Dopalacze (ang. designer drugs) mogą być syntetyczne i w postaci wyciągu z roślin, często te substancje są ze sobą wymieszane. Sprzedawane są w postaci kadzidełek, suszu, skrętów, fajek, tabletek (tzw. party pills), proszków w torebkach, znaczków czy mieszanek aromatycznych.

W nowelizacji z 2015 roku ponad 100 substancji o działaniu psychoaktywnym, które są wykorzystywane do produkcji dopalaczy, zostało uznanych za narkotyki, a ich produkcja, dystrybucja i posiadanie dopalaczy zawierających te substancje podlega takim samym regulacjom prawnym i karom, jak te za handel narkotykami.

 

Więcej na ten temat w prezentacji interaktywnej opracowanej przez psychologa szkolnego:

Przypominamy także o konkursie:

SZKOLNY KONKURS DLA KLAS IV-VII ,,STOP DOPALACZOM”

ZT

By No Comment 19 maja 2021
Skip to content