Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się wszystkim z niezwykłymi obrazami – szopka bożonarodzeniowa, choinka, prezenty, pięknie udekorowany wigilijny stół. Trudno wyobrazić jednak sobie prawdziwe święta bez wspólnego kolędowania.
Już od początku grudnia kolędy słychać niemal wszędzie, wystarczy wejść do sklepu, galerii, posłuchać radia czy telewizji. Ważne jednak, aby ten piękny zwyczaj kolędowania nie stał się dla nas jedynie miłym dodatkiem. Oczywiste jest przecież, że wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. To piękna tradycja. Warto pielęgnować ten polski zwyczaj i przekazywać go dzieciom.
Historia kolędowania w Polsce, czyli śpiewania pieśni bożonarodzeniowych, jest bardzo długa. Wspólne śpiewanie przy rodzinnym stole niesie radość oraz poczucie bliskości i jedności. Śpiewanie kolęd w Święta Bożego Narodzenia wśród rodziny i najbliższych jest zwyczajem stwarzającym magiczną i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość. Kolędowanie pozwala na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie za sobą mnóstwo pozytywnych emocji.
Uczniowie klasy 4 a dzięki  zaproszeniu przez  Panią Ewę Horoszkiewicz z Przedszkola w Młynkowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat obyczajów i tradycji bożonarodzeniowych. Dzisiejszego poranka w przedszkolu rozbrzmiewały najpiękniejsze, polskie kolędy. Pod kierunkiem pani Ewy dzieci zaśpiewały piękne bożonarodzeniowe utwory, zatańczyły „Taniec aniołów do klimatycznego utworu irlandzkiej wokalistki Enyi pochodzący z albumu „And Winter Came…”. Przedszkolaki wystąpiły w pięknych rozświetlonych strojach, które zrobiły spore wrażenie na zgromadzonych uczniach.
Wspólne kolędowanie buduje więź, uczucie bliskości, jest też przejawem poszanowania naszych polskich tradycji. Kolędy zmieniają sposób patrzenia dzieci na święta. Dzięki nim Boże Narodzenie nie będzie się tylko kojarzyło z Mikołajem i prezentami. I to właśnie jeden z najważniejszych argumentów ku temu, by świąteczną tradycję przekazywać również swoim dzieciom Święta Bożego Narodzenia nie powinny nam się kojarzyć jedynie z zakupami czy porządkami, lecz powinien to być czas wspólnie spędzony z tymi, których kochamy. Niech podczas tegorocznych Świąt towarzyszą nam kolędy w naszych wykonaniach.

E.D.

 

 

 

By No Comment 20 grudnia 2022
Skip to content