Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie


Gry planszowe od kilku sezonów przeżywają renesans i ponownie cieszą się zainteresowaniem ludzi w każdym wieku, także dzieci. Warto wprowadzić je na stałe do szkół – to idealny sposób na połączenie zabawy z nauką. Planszówki to idealny sposób na naukę poprzez zabawę, co jest znakomitą alternatywą dla standardowych lekcji np. języka polskiego, geografii czy biologii. Oprócz tego mogą być przeciwwagą dla zmory XXI wieku, czyli spędzania wielu godzin w świecie wirtualnym.
Uczniowie klasy IVa – VIIa naszej szkoły sprostali niezwykłemu zadaniu. Wymyślili, zaprojektowali i własnoręcznie wykonali wspaniałe gry planszowe inspirowane lekturami omawianymi podczas lekcji. Swoje dzieła zaprezentowali na lekcji języka polskiego. Trzeba przyznać, że łatwo nie było. W czasie gry każdy musiał wykazać się wiedzą na temat treści lektur, historii głównych bohaterów oraz biografii autorów. Śledziliśmy losy postaci min. „Opowieści z Narnii”, „Chłopców z Placu Broni” czy „Opowieści wigilijnej”. Wszyscy jednak dzielnie, z zaangażowaniem i humorem uczestniczyli w rozgrywkach, ponieważ duch rywalizacji służył tu mądrej rozrywce, przygodzie intelektualnej i promocji tak często niedocenianych lektur szkolnych.
Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z takiej lekcji, gdyż jest to niebanalny sposób powtarzania treści lektur, który poza poszerzeniem wiedzy uczy aktywnych form spędzania wolnego czasu, zdrowej rywalizacji oraz współpracy. Mamy nadzieję, że dzięki takim lekcjom uczniowie chętniej będą sięgali po gry planszowe również poza szkołą.

E.D.

By No Comment 15 stycznia 2023
Skip to content