Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów to kolejne z nietypowych świąt, które znajduje się w kalendarzu. Historia pisania listów sięga początków pisma, czyli starożytności. W dawnych czasach, dostarczenie listu trwało nieraz długie dni lub tygodnie ponieważ pismo dostarczali specjalni wysłannicy. Gdy z biegiem czasu zaczęto odkrywać coraz nowsze i sprawniejsze sposoby na przemieszczanie się, listy docierały do odbiory szybciej.

Obecnie technologia jest na tak zaawansowanym poziomie, że wysłanie do kogoś wiadomości trwa ułamek sekundy. Z tego względu długie, rozbudowane formy pisemne zastąpiły krótkie komunikaty, które można ze sobą wymieniać na bieżąco. Nie ma już potrzeby snucia opowieści o przeszłych zdarzeniach, planach czy przemyśleniach ponieważ można je przedyskutować od razu. Szybkość życia oraz udogodnienia technologiczne sprawiły, że pierwotna forma listu przestała być stosowana. Jeśli macie duszę romantyka/romantyczki możecie wykorzystać to jako sposób na nietypowy prezent oraz niespodziankę dla bliskich osób. Światowy Dzień Poczty – 9 października, rozpoczyna Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, zachęca do refleksji nad tym odchodzącym w przeszłość sposobem komunikowania. Dziś łatwiej jest wysłać SMS-a lub e-maila niż kopertę z kolorowym znaczkiem i ręcznie zapisaną kartką w środku, dlatego też w domowych skrzynkach częściej znajdujemy rachunki, reklamy i urzędowe pisma niż prywatną korespondencję.

Z badan wynika, że pisanie listów poprawia naszą sprawność umysłową a osoby piszące listy są bardziej szczęśliwe i zadowolone z życia.Jednak nie tylko z tych powodów uczniowie naszej szkoły postanowili uroczyście świętować ten dzień. Świętowanie przybrało różne formy.

W klasie 5a w Międzynarodowym Dniu Pisania Listów postanowiła napisać list do pisarza szkolnej lektury- Ferenca Molnara, w którym zaproponowali inne zakończenie utworu „Chłopcy z Placu Broni”. Natomiast uczniowie klasy 7a redagowali list w imieniu Balladyny, bohaterki lektury obowiązkowej. List, napisany własnoręcznie, bez względu czy to do pisarza, matki Balladyny czy Aliny, zawiera w sobie coś więcej niż „garść” informacji.

Zawiera w sobie wyjątkową moc i magię…… Zachęcamy do pisania.

E.D.

By No Comment 11 października 2023
Skip to content