Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Czy łatwo jest projektować? Czy łatwo tworzy się makiety? Czy potrafimy czytać ze zrozumieniem i wyruszyć w świat wyobraźni?
Na te trudne pytania odpowiedzieli uczniowie kl. 5a, ponieważ podjęli się wykonania makiet pałacu Posejdona na podstawie „Mitologii” J. Parandowskiego.
„Mieszka on w pałacu błękitnym, który ma dach z muszli, a one w czasie odpływu otwierają się, ukazując wewnątrz cudne perły. Ze ścian wyrastają żywe kwiaty, a przez okna z bursztynu zaglądają ryby. W pałacowym sadzie drzewa szafirowe i czerwone rodzą złote owoce. Algi układają się na powierzchni fal, aby światło, przechodząc przez nie, mieniło się barwami tęczy. Wśród gałęzi korali zabłąkane gwiazdy morskie rozniecają słabe, migotliwe światełka. Pająki mkną szybko na szczudłowatych nogach, lilie morskie wyrastają z dna jak drobne palmy o wielolistnej koronie. Gąbki szkliste wyglądają jak małe karły o wielkich siwych brodach, a gdy przepłynie orszak świecących głowonogów, w prześlicznej grze barw sypią się z góry błękitne, czerwone i białe skrzące się kulki, które opadają jak deszcz gwiazd różnokolorowych. Kiedy morze jest spokojne, widać z głębi słońce niby otwarty kielich wielkiego, purpurowego kwiatu”.
Dzięki kreatywności i twórczości uczniów powstało kilkadziesiąt makiet pałacu Posejdona. Efekty ich prac można podziwiać w sali nr 2.

E.D.

By No Comment 30 października 2023
Skip to content