Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

O tym, że lektury mogą być śmieszne i ciekawe, przekonali się uczniowie klasy VIIa i VIIIa, którzy 28 listopada obejrzeli spektakl pt. „Zemsta”, który okazał się humorystycznym oraz nieukrywającym ludzkich wad obrazem dawnego świata szlacheckiego. Komedia „Zemsta” Aleksandra Fredry jest chyba jedną z najczęściej wystawianych sztuk w historii polskiego teatru.
Uczniowie mieli okazję zatopić się w świat bohaterów „Zemsty”, którzy, mimo swych przywar, mają w sobie coś takiego, że nie da się ich nie lubić. Począwszy od tchórzliwego fircyka Papkina, porywczego Cześnika, czy też pozornie skromnego Rejenta.
Przedstawienie okazało się nie tylko wspaniałą lekcją języka polskiego, ale również pozwoliło widzowi przejrzeć się sobie w krzywym zwierciadle i wyciągnąć wnioski, bo choć czasy się zmieniają, my pozostajemy wciąż tacy sami. Sztuka Fredry jest ponadczasowa, a do tego niezmiernie zabawna i pouczająca.
Po spektaklu wybraliśmy się do Muzeum Sztuk Użytkowych, położonego na Wzgórzu Przemysła. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie prezentowana jest stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej. Wśród zaaranżowanych w nowoczesny sposób obiektów znajdują się meble, wyroby z ceramiki i szkła, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich. Muzeum prezentuje sztukę użytkową od średniowiecza do współczesności. Na koniec odbyliśmy jeszcze krótki spacer po najbliższym otoczeniu wzgórza Przemysła.

E.D.

By No Comment 28 listopada 2023
Skip to content