Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

W naszej szkole cały tydzień świętowaliśmy 105. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego.  Każda rocznica Powstania Wielkopolskiego przypomina moment, gdy Wielkopolska dołączyła do odrodzonej Polski. Na kole historycznym oraz małego patrioty uczniowie, przygotowali  komiks, który zawiesili na panelu opisujący przyczyny Powstania Wielkopolskiego. W środę odwiedził naszą szkołę pan Jan Danielewicz, który zaprezentował uczniom pełnometrażowy, fabularyzowany dokument  pt. ,,Płomień wolności – budzyńska epopeja”. Dokument przedstawia wydarzenia trwające podczas Powstania Wielkopolskiego na ziemi budzyńskiej oraz działania na VI odcinku Frontu Północnego.  Na filmie przedstawiono wątek zdobycia pojazdu pancernego Ehrhardt M17 pod Budzyniem oraz życie mieszkańców Budzynia oraz ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.  Następnego dnia uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunem panią Sylwią Rychlik, udali się na gminne cmentarze i oddali hołd poległym Powstańcom pochodzącymi z gminy Połajewo. Uczniowie na lekcji historii, obejrzeli projekcję filmu pt. ,,Powstanie Wielkopolskie – Czarnków odzyskany”.  W niedzielę 4 lutego, poczet sztandarowy naszej szkoły, uczestniczył w gminnych obchodach 105. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie, nauczyciele oraz  społeczność szkolna uczciła pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

Rys historyczny, Powstanie Wielkopolskie był zbrojnym zrywem, przeciwko Niemcom. Głównym celem powstania było odbicie Wielkopolski  spod okupacji niemieckiej oraz przyłączenie  tej części ziem do odrodzonej Rzeczypospolitej. Przebieg walk był skomplikowany trwał od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku.  Powstanie Wielkopolskie zakończyło się sukcesem dla Polaków. 16 lutego 1919 roku Niemcy podpisali rozejm w Trewirze, a następnie traktat wersalski, w którym uznały niepodległość Polski. Wielkopolska została formalnie przyłączona do Polski .

By No Comment 4 lutego 2024
Skip to content