Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

Labirynt Minotaura, to jeden z najbardziej znanych mitów starożytnej Grecji. Opowieść o bohaterze Tezeuszu, który musiał stawić czoła straszliwej bestii – Minotaurowi ukrytemu w głębi labiryntu, fascynowała ludzi przez stulecia. Dlaczego akurat ten mit stał się tak niezwykle popularny i co symbolizowała walka Tezeusza z potworem zamkniętym w najeżonym pułapkami labiryncie?
Kiedy nadszedł czas kolejnej daniny dla Minotaura, wśród ateńskiej młodzieży wylosowano Tezeusza, syna króla Aten Egeusza. Tezeusz dobrowolnie udał się na Krete, aby stawić czoła potworowi. Chciał w ten sposób uwolnić Ateny od okrutnego haraczu. Na Krecie poznał córkę Minosa, Ariadnę, która zakochała się w nim i postanowiła pomóc mu pokonać Minotaura. Dała Tezeuszowi miecz i kłębek nici, dzięki któremu mógł znaleźć drogę wyjścia z labiryntu.
Labirynt był pełen zakamarków i ślepych uliczek. Tezeusz musiał uważnie stąpać, by nie wpaść w żadną z pułapek i nie stracić orientacji. Niektóre źródła wspominają o ruchomych ścianach, które zmieniały układ korytarzy. Inne mówią o fałszywych przejściach prowadzących donikąd lub wprost w objęcia Minotaura. Tylko dzięki kłębkowi Ariadny Tezeusz mógł przedrzeć się przez ten plątaninę i stanąć twarzą w twarz z bestią. I właśnie z takim miejscem akcji zmierzyli się uczniowie klasy 6a, którzy wyposażeni w kartki i włóczki, tworzyli skomplikowane trasy mitologicznego bohatera. Po zaprojektowaniu labiryntu Minotaura, uczniowie układali opis, tego niezwykłego miejsca.

E.D.

By No Comment 22 listopada 2023
Skip to content